21.11.2017 13:08

Německá režisérka Julia Wissertová připravuje v Národním divadle Brno Homérovu Odysseu

Epos, který stojí v základech evropské literatury a vzdělanosti, si pro novou inscenaci vybrala činohra Národního divadla Brno. Homérovu Odysseu zdramatizoval umělecký šéf činohry Martin Františák. Režisérkou je hostující Julia Wissertová z Německa. Premiéra bude v pátek 24.11. 2017 v Mahenově divadle.

Dobrodružství Odyssea a jeho posádky na cestě z trojské války do rodné Ithaky podle divadelníků dodnes provokuje představivost lidí a inspiruje umělce. V brněnské inscenaci se má epos stát základnou pro mezinárodní divadelní setkání a dialog nad současnou krizí evropské identity.

„Je pokusem navrátit se na jevišti k evropským kořenům, do okamžiku, kdy jeden slepý básník poprvé zaznamenal mýtus o obtížném návratu do společného domova, mýtus, který jako jednotná Evropa žijeme i dnes," napsali divadelníci v průvodním slovu k inscenaci.

Wissertová patří k výrazným a oceňovaným osobnostem nastupující německé režisérské generace. V Česku pracuje poprvé. Její pohled na Odysseova dobrodružství nebude konvenční. Režisérka pokazuje například na to, že Odyssea lze vnímat i jako někoho, kdo spáchal mnoho válečných zločinů.

Po páteční premiéře inscenace následuje sobotní repríza s lektorským úvodem, další uvedení pak příští týden v pondělí a úterý. Odyssea se poté znovu vrátí na program až v lednu.

V inscenaci účinkují Hana Tomáš Briešťanská, Dalibor Buš, Tomáš David, Tereza Groszmannová, Annette Nesvadbová, Martin Sláma a Anna Stropnická. Jako hosté v úloze věštce Teiresia se představí Anna Marie Havířová a Gabriela Parmová. Výrazná choreografie je dílem Jiřího Bartovance.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, hj