18.04.2023 15:42

37. ročník přehlídky netradičních divadel Kopřiva 2023

Divadelní přehlídka Kopřiva, která se koná od 20. do 22. dubna, nabídne širokou škálu představení pro divadelní nadšence všech věkových kategorií. V Kopřivnici se uskuteční již 37. ročník.

Letošní ročník přinese celkem osm představení, která se budou konat v katolickém domě a v kulturním domě v Kopřivnici. Diváci se mohou těšit na různorodé žánry, od komedií až po dramatické inscenace a na vystoupení souborů různého charakteru. Brněnské HaDivadlo přijede do Kopřivnice s hrou Naši, která se sice odehrává v obývacím pokoji nad šálkem kávy, ale přináší vyhrocenou mezigenerační debatu nad klimatickou změnou.

Jedním z nejvýraznějších hostů letošního ročníku je Leszek Mądzik, polský scénograf a pedagog, který je autorem scény mnoha významných divadelních inscenací nejen v Polsku, ale i ve světě. Na Kopřivě Mądzik po celodenním workshopu s místními herci ze Štramberka a ze Zlína představí na festivalu inscenaci Dialog.

Pro mladší diváky bude v pátek a v sobotu hrát Teátr Pavla Šmída. Ve Větrné pohádce vypráví o dětech od větrného mlýna, které se po smutném období bezvětří vydávají hledat ztracený Vítr. Sobotní Pohádka o Budíku, která hravou formou pátrá po podstatě času, se odehraje v novém Muzeu nákladních automobilů Tatra.

Varšavské Divadlo Druga Strefa přiveze drama Škytavka. Začíná to nevinně dva osamělí muži se sejdou, aby si u lahve popovídali o životě. O něco veselejší bude představení DADA Revue v podání komika, pohybového herce a mima Pavola Seriše. V lednu premiérovaná inscenace DADA Revue se dočkala pozitivního ohlasu. „DADA Revue je ukázkou důvtipné tvůrčí práce, která je přitažlivá obsahem, interpretačně i prací s publikem... Bouřlivé reakce publika, se kterým je herec neustále v kontaktu a kterému neustále vlévá energii, dosvědčují, že očistný smích tady funguje a diváci svému dadaistovi zcela přesně rozumí a jdou s ním," napsal ve své recenzi pro lidovky.cz divadelní publicista Luboš Mareček.

Úspěšný britský dramatik a filmový režisér s několika oscarovými soškami Martin McDonagh se bohužel na Kopřivu dostavit nemůže, ale jeho černým humorem nasáklá krimikomedie Lebka z Connemary se přece jen v Kopřivnici odehraje. Pravidelně hostující slovenské Divadlo Kontra už je divákům Kopřivy známé.

Komedie pro jednu herečku s názvem Tereza je velkou příležitostí k prokázání hereckých kvalit. Pod vedením zkušeného režiséra se Davida Vackeho se představí Barbora Moučková ve strhující one woman show. Představením zní melodie a texty české písničkářky Radůzy.

Ve čtvrtek 20. dubna začne Kopřiva debatním setkáním. Kulatý stůl na téma „Trpělivost je společníkem moudrosti a kabátem pokoje" se uskuteční v Katolickém domě v Kopřivnici. Mezi pozvanými hosty jsou psychoterapeutka a mediátorka Katarína Dubělčíková, dominikán a zakladatel Hnutí Světlo-Život Jan Rajlich OP, ředitel společnosti Podané ruce Jindřich Vobořil a historik Petr Blažek. Moderovat bude Jan Hanák jeden z porotců 37. ročníku Kopřivy a šéfredaktor rádia Proglas.

Večer bude zakončen mší svatou, která se uskuteční v kostele sv. Bartoloměje v Kopřivnici. Mše bude sloužena za živé a zemřelé divadelníky, donátory, příznivce, město Kopřivnici a mír na Ukrajině. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.

Porota složená z odborníků v oboru ocení herecké výkony nebo tvůrčí přínos. Divadla se budou také ucházet o cenu diváka, kterou pomocí tradičního kuličkového hlasování vyhodnocují pořadatelé. Pozvání do poroty přijali dramaturg olomouckého Divadla Tramtárie Vladislav Kracík, Kateřina Menclerová, dramaturgyně Divadla Husa na provázku, zlínský dramaturg Vladimír Fekar a šéfredaktor rádia Proglas Jan Hanák.

http://koprivafest.cz/

Autor článku: převzato z: http://koprivafest.cz/, foto: David Konečný; DADA Revue plná smíchu a inteligentní absurdity