06.12.2017 12:01

Pražské Divadlo Ungelt uvede 16. prosince inscenaci amerického dramatika Willa Ena Život podle Jonesových

Pražské Divadlo Ungelt uvede 16. prosince inscenaci amerického dramatika Willa Ena Život podle Jonesových, která je pro tuto scénu přelomová. Existenciální komedie nabídne mladou a střední generaci hereckých osobností Vandu Hybnerovou, Lucii Štěpánkovou, Miroslava Táborského a Ladislava Hampla, které vede režisér Marek Němec. Novináře o tom dnes informoval šéf Ungeltu Milan Hein.

„Poslední inscenace přivedly na jeviště postavy zralého věku a s tím i zralé interprety jako Hanu Maciuchovou, Reginu Rázlovou, Františka Němce nebo Janu Štěpánkovou. A teď nastupuje nová posádka. Další premiéru chystáme s Táňou Vilhelmovou a Jirkou Langmajerem. Mladé herecké obsazení chystáme i na letní scéně. Je nezbytné se tímto směrem vydat, byl bych nerad, aby se mnou Ungelt skončil. Musíme myslet novou generací lidí nejen na jevišti, ale i těch, kteří přicházejí do našeho hlediště," řekl ČTK Hein.

O nové představení v Divadle Ungelt je zájem. Do konce roku již nejsou vstupenky, téměř vyprodaný je předprodej na leden a únor. „U nás hrajeme dokud chodí divák. Každou hru u nás uvádíme tak dlouho, dokud je o ní přirozený zájem. Běžně hrajeme tři až čtyři stovky představení v Ungeltu i na zájezdech," uvedl Hein.

První Enova hra uvedená na českém jevišti má jednoduchou expozici - manželé Bob a Jennifer Jonesovi se setkávají se svými novými sousedy Johnem a Pony Jonesovými. Postupně vyjde najevo, že mají společného víc než jenom zcela běžné příjmení. Jejich vztahy se začnou navzájem proplétat ve stínu vážné, nevyléčitelné choroby. Eno při tom dokázal z depresivního námětu vykřesat i humor. Podle režiséra Němce je hra o tom, jak se člověk může připravit na odchod z tohoto světa. „Je křehká, není mentorská. Všichni můžeme být Jonesovi," podotkl k inscenaci Němec.

Vanda Hybnerová v roli Jennifer se v Ungeltu představí poprvé. Spousta vět z této hry se jí prý promítla do života. „Je to téma, se kterým se každý musí vyrovnat. Jennifer je jiná než já, těžko se mi k ní hledá cesta," prohlásila.

Knižní podobu hry Život podle Jonesových v roce 2015 V překladu Pavla Dominika vydalo nakladatelství Pistorius a Olšanská v edici Divadlo. Americký dramatik Will Eno se narodil a vyrůstal v Massachusetts. Po nedokončeném studiu na tamní univerzitě v Amherstu přesídlil do newyorského Brooklynu, kde žije a pracuje dodnes. Psaní divadelních her se věnuje krátce, ale stačil si již získat pověst jednoho z nejvýraznějších autorů své generace a jeho kritikou oceňovaná dramata se v posledních letech objevují v repertoáru divadel na celém světě. K nejznámějším patří monodrama Thom Pain (podle ničeho), soubor pěti jednoaktovek Ach, lidství a jiné výkřiky, sladkohořká sonda do života maloměsta Middletown, dramatická komedie Název a skutek a provokativní rodinné drama Otevřený dům.

http://www.divadloungelt.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mal