08.12.2017 10:44

Osmé pokračování Prague-New York Effects propojí Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori

Česká tanečnice a choreografka Věra Ondrašíková a americká hudebnice Ikue Mori společně vystoupily 1. prosince 2017 v České národní budově na Manhattanu. O deset dní později se představí i českému publiku v Praze. České centrum New York a Palác Akropolis tak završí dvouletý projekt Prague-New York Effects. Ten propojuje etablované české a americké umělce.

Ačkoliv Věru Ondrašíkovou a Ikue Mori dělí oceán, věkový rozdíl i životní zkušenosti, společně prozkoumaly během posledního listopadového týdne své zdroje inspirace a motivy tvorby. V Praze budou mít diváci možnost vidět výsledek jejich spolupráce 11. prosince v Paláci Akropolis.

Barbara Karpetová, ředitelka Českého centra New York: „Už poosmé v New Yorku došlo k propojení české a americké umělecké scény. Pražsko-newyorské efekty umožňují etablovaným umělcům z Česka i Spojených států přibližně týdenní rezidenci v Bohemian National Hall, jejímž výsledkem je jedinečné společné představení v obou zemích.“

Dosavadních sedm efektů se představilo nejen v New Yorku a v Praze, ale i ve Washingtonu D.C., Plzni a Ostravě. Prague-New York Effects jsou součástí projektu The Thomas M. Messer Bohemian Creative Hub. Zatímco „Efekty“ slouží jako platforma výhradně pro etablované umělce, Open Call New Bohemia je otevřený začínajícím umělcům do 30 let. Ti mají možnost dvakrát ročně prezentovat svá díla v galerii a kině Českého centra New York. Třetí linku Bohemian Creative Hub pak tvoří vzdělávací workshopy a semináře, které umělci připravují pro širokou veřejnost na obou stranách Atlantiku. Partnery Prague-New York Effects jsou Palác Akropolis, Ostravské dny, Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu D.C. a Velvyslanectví Spojených států amerických v Praze.

Projekt Prague-New York Effects byl zahájen v únoru 2016 vystoupením zpěvačky Lenky Dusilové a tanečnice a vokalistky Tendayi Kuumba. Druhý efekt propojil choreografa, tanečníka a uměleckého šéfa Baletu Národního divadla v Praze Petra Zusku s multiinstrumentalistkou, zpěvačkou, skladatelkou a tanečnicí Jen Shyu. Třetí efekt přivedl na pódium herečku a zpěvačku Helgu Davis a tanečníka a choreografa Jiřího Bartovance. Čtvrtý efekt spojil cesty taneční hvězdy Tami Stronach a mága multimediálních kompozic Tomáše Dvořáka aka Floexe. Pátý svedl dohromady skladatele Petra Baklu, klavíristu Josepha Kuberu a smyčcový kvartet Momenta Quartet. Šestý umožnil spolupráci hudebního skladatele Michala Rataje a houslového dua String Noise. Dosud poslední sedmý efekt byl vystoupením ve stylu stand up comedy Miřenky Čechové, Roberta Janče a Quentina Heggse. Poslední z uvedených proběhl koncem listopadu.
Více informací o jednotlivých vystoupeních, včetně fotografií v tiskové kvalitě: www.ef-fects.com

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci České republiky v zahraničí. Na mezinárodním poli prosazují zejména české kulturní a kreativní průmysly a zaměřují se také na oblast vědy, výzkumu a inovací. Síť českých center působí ve 22 velkoměstech na třech kontinentech. V loňském roce uspořádala Česká centra více než 2 300 akcí (výstav, veletrhů, přednášek a prezentací) a oslovila více než 2,8 mil. návštěvníků.  Z toho více než 600 událostí spadá do kategorie FILM. Od dubna 2017 je pověřena řízením Českých center Monika Koblerová.

Podle analýzy Ekonomic Impact v roce 2016 přinesla 1 Kč vložená do činnosti ČC v zahraničí  dalších 4,12 Kč externích zdrojů a partnerství. Každou korunou vloženou do propagace ČC získala ČR celkově 5,12 Kč pro propagaci země.

 www.czechcentres.cz 

Autor článku: Eliška Černá