15.04.2018 11:58

Divadlo Minor uvede představení inspirované slavným Pinocchiem Carla Collodiho

Premiéru v pražském divadle Minor má dnes odpoledne představení inspirované slavným Pinocchiem Carla Collodiho. Režisér Jiří Jelínek se nechal pohádkou o loutce, která obživne, volně inspirovat, inscenace se jmenuje Pinokio. Klasické scény jako například zvětšování nosu se ale v minorské verzi také objeví.

„Ústředním tématem je loutka, a to jak v rovině loutkoherectví a loutkářského řemesla, tak přeneseně ve smyslu vedení, ovládání či výchovy. Na rozdíl od předlohy ale neklademe takový důraz na výchovu, ale spíš na samotný vývoj dítěte, jednotlivá období, kterými v dospívání prochází, včetně období vzdoru, kdy se vzbouří a začne hledat své místo ve světě a učí se samo se sebou žít," uvedl režisér Jelínek.
Zároveň se tvůrci na Pinokia nedívají tak přísně. „Výchova v době, kdy pohádka vznikla, znamenala, přehnaně řečeno, uděláš jednu chybu - dostaneš výprask, uděláš dvě chyby - maminka umře. Většina z tvůrců jsou rodiče, takže to vidíme trochu jinak," dodává režisér. Inscenace kombinuje činohru s loutkoherectvím, velký důraz ale klade také na výtvarnou a hudební složku.

Jiří Jelínek spolupracoval s výtvarnicí Bárou Čechovou. Na cestu bude Pinokiovi hrát živá hudba, kterou složil držitel Ceny divadelní kritiky 2015 Marek Doubrava.

Jiří Jelínek je režisér, herec, textař a autor komiksů. Pochází z Hradce Králové, kde založil amatérské loutkové divadlo DNO, které rychle získalo přízeň diváků i kritiky. V roce 2002 obdrželo Cenu Sazky a Divadelních novin, na festivalu Next Wave 2002 dostalo DNO cenu za objev roku a v roce 2004 Jiří Jelínek cenu za autorský přínos českému divadlu. Krátce působil jako herec v Klicperově divadle, poté v brněnské Huse na provázku, kde se začal profesionálně věnovat režii. S Minorem spolupracuje jako režisér již popáté.

Pohádka Pinocchiova dobrodružství od italského spisovatele Carla Collodiho vyšla v roce 1883 a získala velkou popularitu. Byla mnohokrát zfilmována, má verze muzikálové i operní. Vypráví o dřevěném panáčkovi, vlastně neposlušném chlapci, který po četných dobrodružstvích zmoudřel, zbavil se svého dřevěného těla a stal se skutečným chlapcem.

https://www.minor.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, hj