25.11.2019 10:48

Vysokoškolský divadelní soubor Comica Economica uvedl premiéru inscenace Radeckého pochod životem

Vysokoškolský divadelní soubor Comica Economica absolvoval v neděli 10. listopadu předpremiéru a premiéru inscenace Radeckého pochod životem před zaplněným hledištěm divadla Semafor. Nejbližší reprízu připravuje na 8. prosince v divadle Rokoko.

Oslavu šedesátých narozenin divadla Semafor vystřídala 10. listopadový den oslava památky maršála Radeckého. Představení Radeckého pochod životem z pera Jana Brabence se v průběhu nedělního dne odehrálo na jevišti dejvického divadla hned dvakrát, přičemž oba představitele Radeckého od sebe dělilo více než 40 let. Odpolední i večerní představení tak zůstalo díky generačně odlišnému podání svým způsobem originální.

Představení přihlížel jak předseda Spolku Radecký, pan Jan Bárta, tak i další významní hosté, mezi nimi Ivo Šmoldas nebo MUDr. Jan Cimický, který o představení napsal následující: Jan Brabenec dokázal oživit a oprášit zasuté informace a předložit překvapeným divákům osud slavného Čecha, jehož pomník v rakouské Vídni, na rozdíl od toho českého, stále stojí.“ Pokračuje pak těmito slovy: „Hra Jana Brabence má nádherné kulisy, které jsou nepochybně i jeho dílem, obdivované jsou i dobové kostýmy a samozřejmě i skvěle a vtipně napsaný kaleidoskop pohledů do maršálova života. Mozaika, podle níž je nám najednou maršál Radecký nejen bližší, ale začínáme mu i rozumět, chápat ho. Herecký ansámbl, který připravil uvedení Brabencovy hry, je početný a z jejich projevů prýští chuť a nadšení pro divadlo. Určitě hře prospělo, že ji režíroval právě autor textu a scény dokázal odlehčit komikou.“

První reprízu představení diváci mohou vidět na počátku prosince, konkrétně 8. 12. 2019 v divadle Rokoko z rodiny Městských divadel pražských. Na počátku roku 2020 se pak soubor navrátí do divadla Semafor.

http://www.comicaeconomica.cz/

Autor článku: Aneta Sekeráková