18.02.2021 09:58

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi připravuje výstavu v Jižní Koreji

Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi mělo vloni počátkem roku velké plány. Na červen připravovalo rozsáhlou výstavu českého loutkářství pro Muzeum historie v Soulu. Nakonec ji muselo počátkem jara zrušit. V březnu bylo v Jižní Koreji více než 5000 lidí nakažených koronavirem, což byla na tehdejší poměry hrozivá epidemie, řekla ČTK ředitelka muzea Simona Chalupová. Expozice podle ní snad nakonec do Soulu zamíří letos, i když její instalace bude neobvyklá.

„Pravděpodobně ji budeme instalovat na dálku, budou to dělat korejští kurátoři bez nás, jen pod naším dohledem. Trochu jsme váhali, jestli to nemáme stornovat, ale i v této špatné době je potřebné dělat nějaké pozitivní radostné věci, tak to zkusíme," řekla Chalupová.

Exponáty a výstavní expozice by měly odletět do Jižní Koreje diplomatickým nákladním letadlem koncem března. Výstava by se měla otevřít 4. června. Původní loňský termín byl 2. června až 23. srpna.

Chalupovou mrzí, že muzeum připravilo atypickou výstavu ke 100. narozeninám Spejbla, která je zatím nepřístupná. Ukazuje, kde všude divadlo Spejbla a Hurvínka hrálo. „Máme postavené velké herní prvky, třeba Čínskou zeď, skalní chrám v Petře, Niagarské vodopády nebo bludiště v Paříži. Děti by mohly na všechno sahat, vše skládat a hledat razítka, která by si dávaly do pasů," popsala expozici Chalupová. Pokud to epidemická situace umožní, výstava se otevře, ale zážitek z ní bude snižovat třeba povinná dezinfekce rukou. Expozice se připravovala už před rokem a současná omezení si nikdo nedokázal představit.

Muzeum vloni v červnu otevřelo obměněnou stálou hlavní expozici Magický svět loutek. V historickém renesančním Mydlářovském domě byla poprvé instalována v roce 2012. V pozměněné podobě návštěvníkům nabízí audiovizuální prezentace vystavených exponátů, interaktivní prvky i nové předměty ze sbírek. Loňská návštěvnost se ale propadla na 22.000 lidí, běžně dosahuje zhruba 36.000.

„Strašně nám chybí, že lidé nás nemohou navštívit. Sice máme v popisu práce i jinou, třeba sbírkovou činnost, ale hlavně chceme dělat veřejnosti radost," říká Chalupová.

Muzeum připravuje publikaci k 50 letům od založení, výročí připadá na příští rok. Nucené uzavření využívá k utřídění a popisu sbírkového fondu nebo digitalizaci sbírek. Zapojily se do ní i zaměstnankyně, které pracovaly na recepci a v muzejním obchůdku. Propustit je muzeum nechtělo, i když bude letos mít poprvé deficitní rozpočet a bude muset dál hodně šetřit.

https://www.puppets.cz/

Autor článku: ČTK: dos, kš