17.04.2018 11:21

60 let Laterny magiky na obzoru

Oslavte s námi 60 let Laterny magiky, prvního multimediálního divadla na světě!Slavnostní večer 60 let Laterny magiky

Slavnostní večer 60 let Laterny magiky
28. 4. 2018
Laterna magika, první multimediální divadlo na světě slaví 60 let od svého vzniku. Slavnostním večerem, který bude především setkáním s umělci a tvůrci, kteří se na věhlasu Laterny magiky podíleli, chceme připomenout její historii i současnou tvář. Pro tuto unikátní příležitost jsme znovu nastudovali legendární Otvírání studánek Bohuslava Martinů, které scénicky s Laternou magikou vytvořil Alfréd Radok a významná tanečnice a choreografka Zora Šemberová. Po zákazu první premiéry v roce 1960 čekalo na oficiální uvedení šest let. V novodobé historii Laterny magiky pak bylo uvedeno jen dvakrát, v letech 2003 a 2013. Protože se jedná o scénický klenot a dílo, jehož osud současně i parafrázuje osudy Laterny magiky, zvolili jsme ho i tentokrát. Jako protipól se postaví Cube - současná taneční inscenace, kterou v roce 2016 vytvořili tanečníci Laterny magiky, kteří se rozhodli uchopit původní principy multimediálního divadla, ale v moderním pohybovém a vizuáním hávu.

Slavnostní představení a doprovodné programy:

Sobota 28. 4.

  • 18:30 Videogalerie Nové scény: vernisáž audiovizuální instalace Františka Pecháčka k výročí Laterny magiky
  • 20:00 Slavnostní večer 60 let Laterny magiky: Otvírání studánek, rekonstrukce legendární scénické kantáty Bohuslava Martinů v choreografii Zory Šemberové a režii Alfréda Radoka | Cube – Laterna magika v rukou nové generace
  • Po představení křest publikace Lucie Kocourkové Laterna magika: Zlatá éra očima pamětníků

Neděle 29. 4.

  • 18:00 ND Café: pojďte si u dobré kávy popovídat s umělci napříč generacemi o možnostech Laterny magiky v současném umění.
  • 20:00 Kouzelný cirkus, inscenace Evalda Schorma – 41 let na scéně, přes 6400 repríz

Pondělí 30. 4.

  • 17:00 – 19:00 Backstage Laterny magiky: prohlídky Nové scény a jejího zákulisí.
  • 20:00 Cube – Laterna magika v rukou nové generace | Po představení diskuse s tvůrci inscenace, hosty jsou Pavel Knolle, David Stránský, Štěpán Pechar a Jan Šikl

Backstage Laterny magiky 
Zveme vás na výjimečnou sérii prohlídek Nové scény a jejího zákulisí po stopách Laterny magiky. Cesta vás zavede do míst, která jsou divákům běžně nepřístupná, tam, kde vládnou technici, garderobiérky, maskérky a kde se umělci připravují na vystoupení. Můžete si také vyzkoušet, jak se tanečníci cítí během představení, ocitnete se totiž přímo na scéně, kde už je vše připraveno na večerní představení Cube. Jestlipak se vám z pohyblivé projekce pod nohama pořádně zatočí hlava?
Délka exkurze: 40 minut. Skupiny v max. počtu 20 účastníků.

 

Autor článku: Převzato z: culturenet.cz