08.12.2022 10:10

Divadlo Minor uvede premiéru inscenace o rozchodu rodičů Hamletek

Divadlo Minor uvede v sobotu 10. prosince od 18:00 premiéru inscenace Hamletek režiséra Janka Lesáka a dramaturgyně Natálie Preslové Strýčkové. Umělecký tandem známý autorskými inscenacemi „neinscenovatelných“ témat spolupracuje s Minorem poprvé. Na Malé scéně divákům přiblíží s nadhledem a vtipem problematiku rozchodu rodičů. Ke spolupráci si přizvali hudebního skladatele a herce Iva Sedláčka a scénografa Kamila Bělohlávka. V hereckých rolích se představí minorské stálice Ondřej Nosálek a Ivana Machalová.

Čau, já jsem Kuba, ale říkají mi Hamletek.  Stala se mi pěkně blbá věc - s mámou se máme stěhovat do Radotína! Proč jako nemůže být všechno jako dřív? A kam vůbec zmizel táta?“

Rozchod rodičů zažije v České republice zhruba 50 % dětí. Není to tedy nic neobvyklého a divného, a my dospělí bychom se neměli bát o tom s nimi mluvit. Pokud to totiž uděláme správně, můžeme jim ukázat, že v životě se dějí i nepříjemné věci, které ale nikdy netrvají na věky.

"Hamlet je nejslavnější hra na světě o problémech s tátou. A my jsme se rozhodli, že ten náš Hamletek bude kluk, kterému se zrovna rozcházejí rodiče – což je situace, kterou zažívá asi půl milionu dětí u nás. Je tak častá a tak běžná, že by nemělo být problém o ní mluvit, a to i v divadle pro děti. Statisticky bude mít vždy minimálně polovina hlediště nějakou zkušenost s rozvodem,“ říká dramaturgyně Natálie Preslová Strýčková.

Nechceme nikoho traumatizovat, ostatně i proto jsme celý příběh konzultovali s psychology, ale spíš ukázat, že "blbý věci" běžně zažíváme všichni, stejně jako ty dobrý. A že s odstupem času třeba zjistíme, že i když se nám zdálo, že to blbý co zažíváme nikdy neskončí, tak to netrvalo navěky, a nakonec nám to přineslo i něco dobrého," dodává režisér Janek Lesák.

Janek Lesák vystudoval režii a dramaturgii na Katedře alternativního a loutkového divadla na DAMU. Ve své tvorbě se programově věnuje autorskému divadlu a divadlu pro mladé publikum. V letech 2014-2022 byl kmenovým režisérem Malého divadla v Českých Budějovicích, pro které autorsky a režijně připravil více než 15 inscenací. Jako režisér a scénárista spolupracoval např. s Českou televizí, festivalem Menteatrál, Západočeským divadlem v Chebu a Slezským divadlem v Opavě, je také lektorem kurzů tvůrčího psaní a tvorby příběhu. Je frontmanem dead-folkové skupiny Minikapela. Od roku 2017 tvoří s dramaturgyní Natálií Preslovou Strýčkovou umělecké vedení pražského Divadla NoD.

Natálie Preslová Strýčková vystudovala Divadelní vědu na FF UK. Jako dramaturgyně a spoluautorka scénářů pravidelně spolupracuje s Malým divadlem v Českých Budějovicích, dále pracovala se Západočeským divadlem v Chebu, Slezským divadlem v Opavě, Divadlem Alfa v Plzni a kladenským Divadlem Lampion. Založila festival francouzského divadla Sněz tu žábu, věnuje se překladu z francouzštiny. Její překlady uvedl Český rozhlas  a Východočeské divadlo v Pardubicích. V roce 2021 založila s Jankem Lesákem Youtube kanál Janek & Natálka, který popularizuje současné české divadlo.

https://www.minor.cz/

Autor článku: Josef Horák

Divadlo Minor uvede premiéru inscenace o rozchodu rodičů Hamletek

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.