21.02.2023 14:24

Brněnské divadlo Polárka chystá festival pro nejmenší děti Mimiart

Brněnské divadlo Polárka chystá na 11. až 14. března festival Mimiart pro nejmenší děti a jejich rodiče. Soubor na něm uvede obě své inscenace určené pro děti do tří let. Jako hosté vystoupí pražské Studio Damúza a divadelní seskupení Odivo ze Slovenska. Kromě představení jsou na programu festivalu také workshopy nebo montessori herna a bazar oblečení ve foyer divadla, uvedla v tiskové zprávě vedoucí Polárky Natálie Pelcová.

„Představení pro nejmenší děti jsou vždy vyprodaná téměř ihned po spuštění prodeje. Festivalem se tak snažíme uspokojit poptávku rodičů a umožnit jim zhlédnout také inscenace mimobrněnských souborů," řekla Pelcová. Stejné zaměření má v Česku také pražský projekt Kuk, kterým se v Polárce při organizaci Mimiartu částečně inspirovali.

„První setkání dětí s divadlem je pro nás velmi důležitý, až formativní moment, proto chceme nabídnout program s vysokou uměleckou kvalitou a vytvořit tak prostor pro smysluplné trávení času dětí a rodičů,” popsala organizátorka festivalu Marie Bravencová. Je zároveň lektorkou Malého vozu divadla Polárka, tvůrčího prostoru pro setkávání diváků a tvůrců.

Poprvé se Mimiart uskutečnil loni a od letoška se na základě dobrých ohlasů stává pravidelnou akcí. Divadlem pro diváky do tří let se nicméně Polárka zabývá delší dobu.

„Představení pro děti v kategorii 0+ jsou specifická. Při jejich tvorbě musíme respektovat základní vývojovou psychologii. Malé děti ještě nerozumí příběhové lince, a tak spíše než na příběhu, stojí představení na emočním oblouku," řekla ČTK dramaturgyně Alžběta Michalová. Délka inscenací je okolo 50 minut, během kterých se malí diváci mají především cítit bezpečně.

„Herci počítají s tím, že jsou děti součástí scény, sahají na rekvizity a chtějí pomáhat. Je také v pořádku, když se děti, se kterými jsou celou dobu jejich rodiče, potřebují najíst, napít, nakojit nebo si zajít na záchod," řekla Michalová.

Mimiart se letos rozrostl také o program pro dospělé. Má za cíl otevírat tabuizovaná témata kolem rodičovství, jeho součástí bude například divadelní dokument Jenom matky vědí, o čem ten život je nebo přednáška Křehká mateřská psychika.

„Rodičovská dovolená s sebou mnohdy nese pocit sociální izolace, je pro nás důležité, že Mimiart může být prostorem pro inspirativní setkání rodičů a sdílení a diskuzi o palčivých tématech, která s mateřstvím a výchovou dětí souvisí,” uzavřela Michalová.

https://divadlopolarka.cz/akce/mimiart-2/

Autor článku: ČTK: Klára Horáková, tmd, hj