13.04.2022 12:00

9. ročník Benefičního festivalu OLDstars on the ROAD, tentokrát v Kutné Hoře

Studentská umělecká skupina OLDstars se v létě opět vydá na cesty. Svůj letošní repertoár podělí mezi několik lokací ve středočeském kraji. Po 8 letech působení v Roudnici nad Labem upíná svou pozornost na nové místo, kde plánuje pořádat další ročník tradičního benefičního divadelního festivalu.

Tradiční letní benefiční festival pořádaný uměleckou skupinou OLDstars proměňuje koncept. Vůbec poprvé se rozdělí do tří bloků ve dnech 8. 7. - 17. 7. 2022. Hlavní program se uskuteční během víkendu 8. 7. - 10. 7. v bývalém pivovaru Sedlec v Kutné Hoře. Následně se vybraná inscenace vydá na roadtrip 11. - 17. 7. po České republice a odehraje svá představení na jednotlivých místech hradů a zámků Středočeského kraje. Festival bude symbolicky zakončen site-specific projektem o víkendu 16. 7. - 17. 7. v prostorách augustiniánského kláštera v Roudnici nad Labem, kde se konaly předešlé ročníky festivalu.

Nemění se pouze koncept a místo festivalu, proměňuje se i jeho název, který se z ROUD přeměnil na ROAD. Organizátoři tak chtějí diváky připravit na fakt, že tradiční letní festival se může v budoucnu odehrávat i na jiných místech České republiky. OLDstars si od nového místa festivalu slibuje především načerpání nové inspirace, kterým město, jako je Kutná Hora, oplývá. Bývalý pivovar Sedlec u katedrály Panny Marie a sv. Jana Křtitele je již několik let, díky svému majiteli a spolupráci s pražským progresivním divadlem X10, regionálním centrem nezávislé kultury. Prostory rozlehlého areálu nabízí zajímavé podněty pro uměleckou tvorbu. Kutná Hora disponuje celou řadou etablovaných prostorů, které vybízí k „nadžánrové“ spolupráci.

Umělecká skupina každý rok věnují výtěžek z festivalového vstupného vybrané kulturní památce. OLDstars on the ROAD nejsou jediným projektem v historii zhruba stočlenné umělecké skupiny OLDstars. Mají za sebou mnoho ročníků různých divadelních festivalů, několik turné po českých hradech a zámcích, navíc se pravidelně účastní studentských divadelních přehlídek, jako je například turnovský Modrý Kocour nebo Openair festival v Hradci Králové. Svou účastí se tradičně podílí také na Noci divadel či festivalu Žižkovská noc. Každoročně na podzim pořádají Festival studentských divadel v Celetné. V Praze provozují dva komorní divadelní prostory – vršovický sklepní HarOLD a bytové divadlo H2O v nedaleké Košické ulici. Za osmnáct let své existence uvedli přes 200 studentských inscenací.

https://www.oldstarsontheroad.cz/

Autor článku: Jakub Brunclík