09.03.2022 13:25

Autorská inscenace Obscura v Divadle Na zábradlí

Divadlo Na zábradlí v pátek 12. března uvede premiéru inscenace Obscura. Pod tajemným názvem se skrývá nový autorský počin trojice Mikulášek–Viceníková–Cpin, tentokrát na téma experimentů s lidským chováním.

Novinka Divadla Na zábradlí vznikla kolektivní prací tvůrčího týmu a hereckého souboru, jako tomu bylo například i u úspěšných inscenací Požitkáři (2014), Hamleti (2015) či Posedlost (2016). Po dílech na téma smrti, hereckého života či podob lásky se v ní tvůrci věnují palčivým otázkám lidské psychologie – proč jsou jinak rozumná a inteligentní lidská společenství schopna vést války? A jak je možné, že když 38 lidí slyší volání o pomoc, nikdo z nich nezareaguje? A jsme schopni na běžném místě v nevhodnou dobu vnímat a ocenit krásu?

Někdy vědci nemají jinou možnost ověření hypotézy než ji vyzkoušet přímo na lidských dobrovolnících. Jejich experimenty v minulosti mnohdy znamenaly převratný posun v celém oboru, jiné se ale zapsaly do dějin spíše jako příklad hrubého porušení lékařské etiky. My se však nebudeme věnovat lékařským pokusům s podchlazováním, hořčičným plynem, yperitem, transplantací kostí, malárií nebo se skvrnitým tyfem. Podíváme se na experimenty, které odhalují principy, jež nenápadně, ale soustavně formují náš život,” říká Jakub Žáček v úvodní scéně inscenace Obscura.

Tvůrčí tým se skládá z kmenových osobností Divadla Na zábradlí – umělecké šéfky divadla a dramaturgyně Dory Viceníkové, scénografa a kostýmního výtvarníka Marka Cpina a režiséra Jana Mikuláška. Syrová a jednoduchá, přesto nápaditá scénografie kontrastuje s kostýmy ve stylu „hnědé doby” sedmdesátých let stejně, jako místy temné téma kontrastuje se situačním humorem. „Skvělý herecký tým pod vedením Jana Mikuláška hledá paralely mezi experimenty, výzkumy, statistikami a divadelním jednáním. V imaginativních obrazech se skrývají konkrétní pozorování a často nelichotivé pravdy o lidech,” říká Viceníková. Obsazení inscenace tvoří přední tváře Divadla Na zábradlí, jako jsou Jakub ŽáčekPetra BučkováAnežka KubátováMiloslav König a další. V Obscuře se  poprvé na Zábradlí představí Michal Bednář, člen souboru 11:55, kterého diváci mohou znát také z Divadla Letí, Divadla Minor nebo skupiny Vosto5.

Premiéra: 12. března 2022
Reprízy: 13., 15., 17. a 21. března, 6. a 13. dubna

www.nazabradli.cz

Autor článku: Simona Andělová