24.05.2022 19:47

Blíží se Letní shakespearovské slavnosti 2022

Letní shakespearovské slavnosti letos uvedou čtyři novinky, doplní je také hudební program Koncert pro Mr. Shakespeara. Zazní na něm písničky Daniela Fikejze, který zhudebnil texty z her slavného dramatika. Ředitel Letních shakespearovských slavností Michal Rychlý dnes novinářům řekl, že letošní festival bude po dvou letech poznamenaných pandemií covidu v několika ohledech rekordní.

Kromě hned čtyř novinek na letošním programu bude také dosud nejvyšší počet představení, na všech pěti scénách jich uvede celkem 155. Premiéra Macbetha festival na Pražském hradě 28. června zahájí; v Praze se hraje ještě v sídle HAMU na Malé Straně. Druhou novinkou bude 29. července pražský Koncert pro Mr. Shakespeara, třetí ostravské nastudování komedie Sen noci svatojánské a Bratislavský hrad pak připravuje Hamleta, který bude mít premiéru 5. července.

„Mě na Shakespearovi baví, že jako by odkrývá Macbetha v každém z nás, každý člověk má v sobě dobré i zlé. Shakespeare odkrývá temné stránky. O to nám v představení půjde, umožnit divákovi prožít příběh společně s Macbethem a nějak sám sebe reflektovat. To je pro mě na tom textu zásadní. Chceme stvořit příběh tak, aby byl srozumitelný a aby se s ním mohl ztotožnit divák 21. století," řekl režisér letošní premiérové novinky Jakub Krofta.

V titulní roli Macbetha se představí Marek Němec, jeho choť si zahraje Lenka Krobotová. V jednom z nejtemnějších Shakespearových příběhů se dále objeví David Matásek, Klára Issová, Václav Vašák, Tomáš Měcháček nebo Karel Zima.

Koncert pro Mr. Shakespeara nabídne divadelně - hudební program s citáty ze Shakespearových her v překladu Martina Hilského a s hudbou skladatele, textaře a producenta Daniela Fikejze v češtině i v anglickém originále. V doprovodu Kapely osamělých srdcí Williama Shakespeara (William Shakespeare´s Lonely Hearts Club Band) se objeví Jitka Čvančarová, Kateřina Pechová, Richard Tesařík, Miroslav Etzler, Vendula Příhodová, Peter Pecha, Jan Sklenář a další.

„Dělal jsem muziku k 26 Shakespearovým inscenacím s deseti režiséry, každý chtěl jiný žánr," popsal dnes Fikejz, jaká cesta vedla k nápadu složit z nich celovečerní program. „Pokoušíme se o poctu Williamu Shakespearovi, složit jeho portrét přes různé žánry skladeb, které Dan 30 let skládá," řekl režisér připravovaného večera Filip Nuckolls.

Divadelní představení na loňském ročníku Letních Shakespearovských slavností navštívilo podle pořadatelů 90.748 diváků. Předloni začaly slavnosti kvůli koronaviru o měsíc později.

Navštívilo je 62.341 diváků. Více informací je na www.shakespeare.cz

Autor článku: ČTK: hrm, rot