20.03.2020 08:40

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo dosud nejobsáhlejší výbor z divadelních her Milana Uhdeho

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny připravilo dosud nejobsáhlejší výbor z divadelních her Milana Uhdeho. Na 1000 stranách shrnuje dva tucty her, včetně slavné Balady pro banditu. Hry vznikaly v letech 1964 až 2019, práce na knize trvaly dva roky, oznámili dnes ČTK nakladatelé.

Knihu přivezli z tiskárny tento týden. „Skládali jsme ji v povinných rouškách na palety, ale byla to radost. Ačkoliv knihu budeme momentálně prodávat jen na internetu, víme, že její čas teprve přijde," uvedl Pavel Řehořík z Větrných mlýnů.

Dnes se měl konat křest v Knihovně Václava Havla v Praze. „Ten se z pochopitelných důvodů ruší, ale v nejbližších dnech zkusím udělat nějaký provizorní, alespoň on-line na sociálních sítích," řekl Řehořík.

Kniha je unikátní nejen obsahem, ale také po typografické stránce, a to díky kmenové grafičce Větrných mlýnů Kateřině Weviorové. Obal knihy tvoří sejmutelný plastový „rukáv" s fotkou autora, pod ním, tedy na plátěné vazbě, je otisk dlaně Milana Uhdeho v životní velikosti.

„Ruka jako symbol života, tedy příběhu, zároveň atribut svého stvořitele, tedy autora, se mi zdála významotvorná a současně i atraktivní," vysvětlila Weviorová.


HRY
MILAN UHDE

Nakladatelství: Větrné mlýny
Rok vydání: 2019
Počet stran: 920
ISBN: 978-80-7443-367-2

https://www.vetrnemlyny.cz/hry/p959


MILAN UHDE

Prozaik a básník, autor divadelních a rozhlasových her, esejista, scenárista, politik. Narodil se 28. července 1936 v Brně. Na Masarykově univerzitě absolvoval češtinu a ruštinu, v šedesátých letech pracoval v redakci Hosta do domu a vyučoval na JAMU. Za normalizace se účastnil samizdatových aktivit, po roce 1989 vstoupil do politiky (v letech 1990–1992 byl ministrem kultury), od roku 1998 se soustředí na vlastní tvorbu. Debutoval sbírkou poezie Lidé z přízemí (1962), proslavila jej muzikálová adaptace divadelní hry Balada pro banditu (1975); po roce 1989 vydal mj. tituly Desítka her (1995), Balada pro banditu a jiné texty na zapřenou (2001), či memoárovou knihu Rozpomínky. Co na sebe vím (2013).

Autor článku: ČTK: tmd, dr, https://www.vetrnemlyny.cz/

Brněnské nakladatelství Větrné mlýny vydalo dosud nejobsáhlejší výbor z divadelních her Milana Uhdeho

Zprávy

03.04.2020

Herecká asociace: Reakce na „Program 25“ – podpora OSVČ

Herecká asociace, profesní a odborová organizace, pečlivě sleduje kroky Vlády ČR, které mají vést k podpoře naší společnosti v rámci dnešní „virové krize“. Jsme rádi, že jsme z úst ministryně financí slyšeli, že se podpora bude týkat všech OSVČ – tedy i tzv. „svobodných povolání“ – jako jsou umělci, zpěváci, tanečníci, herci, grafici, architekti atp. Některé z těchto profesí naše organizace zastupuje. V současné době jsme však zklamaní z podmínek, které musí splnit tzv. OSVČ, aby se účastnil „Programu 25“.

03.04.2020

Městská divadla pražská: Když potlesk a zpěv nestačí. Poděkování první linii

Městská divadla pražská spouštějí unikátní akci. Od prvního dubna mohou lidé na webových stránkách MDP vyjádřit podporu a poděkování zdravotníkům a příslušníkům integrovaného záchranného systému zakoupením dárkového poukazu na představení.

02.04.2020

Národní divadlo v čase koronakarantény

V souladu s vládními opatřeními v nouzovém stavu Národní divadlo do odvolání nehraje na žádné ze svých scén. Umělečtí pracovníci Národního divadla se věnují tzv. domácí přípravě – herci studují texty, zpěváci a hudebníci notové party, tanečníci individuálně trénují. Administrativní zaměstnanci plní své úkoly v režimu homeoffice. Zůstává zajištěn nezbytný provoz, ostraha a údržba budov.