10.11.2017 11:05

Brněnský balet kvůli rekonstrukci Janáčkova divadla uvede inscenaci West Side Story na výstavišti

Brněnský balet kvůli rekonstrukci Janáčkova divadla vstupuje na neprobádané území. Svoji novou taneční inscenaci West Side Story připravuje pro pavilon P na výstavišti, kam se vejde až tisíc diváků. Příběh o nesmyslném střetu dvou světů a kultur, který nepřekoná ani čistá láska, budou lidé sledovat ze dvou protilehlých tribun.

Novou choreografii na hudbu Leonarda Bernsteina vytvořil umělecký šéf baletního souboru Národního divadla Brno Mário Radačovský. „Je to moje verze příběhu. To, co já cítím ve West Side Story," řekl dnes novinářům.

Příběh je podle něj nadčasový, aktuální i v současnosti. Scénografie zahrnuje také funkční automobily, které budou jezdit po scéně. Prostředí pomohou dokreslit videoprojekce. V pavilonu totiž nemohou umělci pracovat s kulisami tak, jak jsou zvyklí z divadla.

Členové baletního souboru budou tančit na studiovou nahrávku, kterou dirigoval autor hudby Leonard Bernstein a zpívají na ní například Kiri Te Kanawová a José Carreras. Choreografie není z hlediska stylu klasicky baletní. „Je to taková směs, typická pro Mária Radačovského, vyhovuje mi to," řekl představitel Tonyho Arthur Abram.

Kostýmy tanečníků a tanečnic jsou civilní, stejně jako obuv. Budou tančit v teniskách, společenské obuvi, na podpatcích i bosí. Autorka kostýmních návrhů Alexandra Grusková vychází ze stylu 60. let minulého století, hledala však i v současné módě. „Není to těžké, protože mnoho prvků současné módy je citovaných ze 60. let," uvedla Grusková.

Premiéra bude 25. listopadu. Do ledna příštího roku je na programu ještě 15 repríz. S přenesením tanečního představení do Janáčkova divadla se prozatím nepočítá.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, hj