17.10.2017 12:08

Brno dá divadlu a filharmonii 20 milionů na výpadek ze vstupného

Brno dá 19 milionů korun Národnímu divadlu Brno a milion korun Filharmonii Brno na pokrytí výpadku ze vstupného kvůli rekonstrukci divadla. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Jaroslav Kacer (TOP 09). Město rekonstruuje divadlo za více než půl miliardy korun a soubory musejí hrát v menších prostorách. Otevřeno má být v závěru příštího roku. Investici zkomplikoval nález azbestu, práce kvůli tomu potrvají déle a budou dražší.

Zvýšení neinvestičního příspěvku oběma organizacím dnes podpořili radní, schválit to musí ještě listopadové zastupitelstvo. „Obě částky pokryjeme z rezerv," uvedl Kacer. Divadlu i filharmonii se kvůli opravám snížily výnosy ze vstupného a současně zvýšily náklady, protože musejí platit pronájem nebo vybavení náhradních prostor. Kacer doplnil, že divadlo i filharmonie jsou příspěvkovými organizacemi města, a proto musí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Divadlu dalo Brno letos přes 300 milionů korun a filharmonii kolem 70 milionů korun.

Zakázku na rekonstrukci divadla vyhrálo sdružení firem Metrostav, IMOS a OHL. Stavbaři převzali budovu divadla před začátkem letních prázdnin. Původně měli opravy provést ve 14 měsících. Hotovo mělo být po prázdninách v příštím roce, nález azbestu ale otevření posunul zhruba o dva měsíce a prodražil o několik milionů korun.

Opravy mají za cíl rozšířit sociální zázemí, zmodernizovat prostory pro diváky i zaměstnance, jevištní technologie a veškeré rozvody. Oproti původním plánům se stavebníci zaměřili také na střechu, která je ve špatném stavu.

V Janáčkově divadle působí zejména opera a balet Národního divadla Brno. Oba soubory proto v nadcházející sezoně čeká provizorium v Mahenově divadle spojené s prozkoumáváním nových míst vhodných k divadelní produkci. Týká se to například brněnského výstaviště.

http://www.ndbrno.cz/

Autor článku: ČTK: hor, hj