17.02.2023 13:30

Brno plánuje dát 36 milionů kulturním organizacím, které nezřizuje město

Brno plánuje dát letos 36 milionů kulturním organizacím, které nezřizuje město. Dostalo 350 žádostí, uvedla v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podporu ještě musí schválit zastupitelstvo.

Radní doporučují zastupitelům, aby dotace schválili. Město dá podle návrhu rady peníze například na divadlo, hudbu, literaturu, tanec nebo folklor. „Bylo doručeno 350 žádostí, z toho 321 jednoletých a 29 se týkalo dvouletého období. Pro nesoulad s vyhlášenými programy nebo z důvodu stažení nebylo hodnoceno 17 z nich," uvedla Vaňková.

Žádostmi se nejprve zabýval odbor kultury, který je kontroluje po formální stránce. Následně je hodnotí komise, kterých je devět stejně jako dotovaných oborů kultury. „Do zastupitelstva půjde návrh, aby bylo na dotacích v oblasti kultury na rok 2023 rozděleno celkem 30,18 milionu korun. V případě dvouletých dotací by mělo být letos vyplaceno 6,3 milionu a příští rok dalších 6,3 milionu," uvedla Vaňková. Letos by tak kulturní organizace nezřizované městem dostaly celkem 36 milionů, část úspěšná s dvouletými žádostmi by měla přislíbenou podporu i v příštím roce.

Žádosti nemohly podávat organizace založené nebo zřízené Brnem nebo jeho městskými částmi ani státní příspěvkové organizace. Město zřizuje například Národní divadlo Brno nebo brněnskou filharmonii.

https://www.brno.cz/

Autor článku: ČTK: hor, hj