22.09.2017 11:30

BuranTeatr dokončuje úpravy foyer, v sobotu má první premiéru

Brněnský BuranTeatr před startem 13. sezony dokončuje renovaci foyer a kavárny, hotovo musí být v sobotu večer, kdy je na programu první premiéra. Jde o inscenaci Železný major, kterou režisér Pavel Baďura popisuje jako komiks na jevišti, tematicky zasazený do Brna. „Těším se, jaká bude odezva na komiks jako žánr, který jsme se pokusili udělat divadelními prostředky," řekl dnes novinářům Baďura.

Jako další premiéru soubor chystá pohybovou inscenaci na motivy básně Lawrence Ferlinghettiho Svět je báječné místo, dále zatím nespecifikovanou činoherní novinku a další autorské představení věnované sexu. Osmadevadesátiletý americký básník Ferlinghetti svolil s využitím své básně bez nároku na honorář.

Na rekonstrukci foyer a přestavbu kavárny vybralo divadlo prostřednictvím komunitního financování 340.000 korun, další peníze přidá z vlastních zdrojů. Sokol jako majitel budovy, funkcionalistického Stadionu v Kounicově ulici, zaplatí honorář architekta a třeba také renovaci podlah či oken. S dalšími úpravami a vylepšeními počítají divadelníci v příštích měsících a letech.

Kromě vlastních inscenací BuranTeatr postupně rozšiřuje nabídku tvůrčích dílen. „Naším cílem je díky spolupráci s inspirativními lektory a divadly podpořit a rozvíjet platformu pro žánr fyzického a improvizačního divadla, umožnit profesionálům i širší veřejnosti vyzkoušet tyto dva žánry, které nás v divadle zajímají, které v posledních letech získávají na významu a které jsou dosud v Brně značně opomíjeny," řekl umělecký šéf divadla Juraj Augustín.

BuranTeatr v Brně působí od roku 2005, původně vznikl jako generační divadlo, složení i zaměření se ale postupně vyvíjí. Dosud divadelníci připravili 48 premiér a na repertoáru mají 12 inscenací, vystupují na festivalech v Česku i zahraničí.

http://www.buranteatr.cz/

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, hj