03.05.2023 15:20

Cena Marka Ravenhilla bude udělena již podvanácté

Cena Marka Ravenhilla, jejíž vznik již před třinácti lety iniciovalo Divadlo LETÍ, se pravidelně udílí za nejlepší inscenaci současné hry. Nezávislá porota složená z osmi odborníků tentokrát vybírala z přibližně 80 inscenací, přičemž do užší nominace se dostalo sedm z nich.

Slavnostní vyhlášení vítěze se uskuteční 28. května 2023 v Divadle VILA Štvanice. Cena bude mít již tradičně podobu kožichu, jenž pro letošního výherce navrhne kostýmní výtvarnice Eva Jiřikovská, která vystudovala grafiku a výtvarnou výchovu na Masarykově univerzitě v Brně pod vedením ak. mal. Jana Vičara a v současné chvíli patří k nejvýraznějším výtvarníkům na českých jevištích. Její tvorbu lze vidět například na prknech pražského Národního divadla, Divadla Na zábradlí, Národního divadla v Brně a mnoha dalších.

Posledním laureátem ceny (za roky 2020 a 2021) se stala inscenace Emil, čili o Háchovi Divadla D21 v režii Jakuba Vašíčka. Mezi další oceněné patří režiséři Dušan Pařízek, Daniela Špinar, Jiří Havelka, Ivan Krejčí, Martina Schlegelová, Adam Svozil, Martina Kinská, Mikoláš Tyc, David Šiktanc a Martin Františák.

Divadlo LETÍ letos pokračuje v tradici započaté minulý rok, kdy v rámci předávání Ceny Marka Ravenhilla představilo i tvorbu nezávislého olomouckého Divadla na cucky. Nyní LETÍ zabrousilo za hranice České republiky a součástí večera bude představení hostující inscenace slovenského nezávislého Divadla Petra Mankoveckého Nikdy Navždy v režii Mariána Amslera. Inscenace pro pět herců ztvárňujících pět postav - stárnoucí herečku, terapeutku, mladou influencerku, pedagoga a osamělého muže. Lidi v různých  životních etapách, kteří hledají pokoj, ale místo toho zažívají zvláštní pocit vyhoření, ztráty celistvosti a konkrétnosti, jejich duše jsou zraněné a jizvy ne zcela zahojeny. Inscenační tým se ujme i slavnostního ceremoniálu.

https://divadlo-leti.cz/

 

Autor článku: Denisa Chuchlová