11.10.2022 15:52

Cena poroty i diváků Mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic putuje do Prahy

Hlavní cenu „Zlomenou závoru“ z jedenatřicátého ročníku mezinárodního divadelního festivalu Bez hranic, který vyvrcholil v sobotu 8. října 2022 v Českém Těšíně a Cieszyně, si letos neodneslo jen jedno představení. Odborná porota se rozhodla udělit hned několik cen. Diváci pak ve svém hlasování dali jasně najevo, že se jim nejvíce líbilo představení „294 statečných“ Divadla pod Palmovkou.

Odborná porota festivalu ve složení Dorota Buchwald, Karel Král a Miron Pukan se rozhodla letos upozornit, oceňujíc tímto i programové úsilí organizátorů festivalu a neudělila jednu, ale tři „Zlomené závory“:

 „V kategorii divadel, pro které je inscenačním základem literatura cena se uděluje napůl: Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy - Sztuka intonacji - Tadeusze Słobodzianka a Divadlo Pod Palmovkou Praha – 294 statečných Tomáše Dianišky. V kategorii divadel, kde jsou loutky rovnocennými aktéry a hrdiny se cena uděluje pro Divadlo Bouchty a loutky Praha – R.U.R. podle Karla Čapka a v kategorii divadel překračujících hranice druhů a žánrů se cena uděluje Divadlu Husa na provázku Brno – Gadžové jdou do nebe Jiřího Havelky a kolektivu,“ vyjádřili se členové poroty ve svém hodnocení.

Diváci pak ve svém hlasování se rozhodli udělit nejvyšší ocenění pražskému souboru Divadlo pod Palmovkou a jejich doku-fikci „294 statečných“.

Vybírat letos mohla porota i diváci z celkem šestnácti představení, se kterými se festivalovému publiku představily soubory z Česka, Polska a Slovenska. Hrálo se nejen v kamenných divadlech na hlavních i malých scénách, ale i pod širým nebem, v kulturních střediscích obou měst, bývalé synagoze či literární čítárně.

Festival s jedenatřicítkou v záhlaví byl úspěšný. „Děkujeme všem divákům i hercům za skvělou atmosféru, kterou se na hranicích bez hranic povedlo vytvořit. Letošní ročník potvrzuje, že živou kulturu nic nenahradí. Navzdory nelehké době přijali naše pozvání do divadelních sálů a mnohdy je zaplnili až po okraj, což je nejlepším oceněním našeho úsilí“ ohodnotila osmidenní kulturní maratón očima organizátorů, kterými jsou sdružení Člověk na hranici a Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka Cieszyn, organizační ředitelka z české strany Petra Slováček Rypienová.

Organizátoři vyjadřují poděkování všem partnerským institucím, organizacím a firmám za skvělou spolupráci, za finanční, materiální i technickou podporu. Poděkování patří také všem účinkujícím souborům a divadlům.

Letošní ročník se konal pod záštitou velvyslance České republiky ve Varšavě Jakuba Dürra, velvyslanectví Slovenské republiky ve Varšavě, Ambasadora Polské republiky v Praze Mateusze Gniazdowského, starostky Českého Těšína Gabriely Hřebačkové a starostky města Cieszyn Gabriely Staszkiewicz.

www.borderfestival.eu www.cloveknahranici.eu

Autor článku: Člověk na hranici, foto z inscenace: 294 statečných