02.05.2017 11:35

Centrum Hradce Králové ožije živým uměním již po osmnácté

V pořadí už 18. ročník Open Air Programu Hradec Králové se nezadržitelně blíží, letos se uskuteční ve dnech od 23. do 30. června. Diváci se mohou těšit opět na více než 200 divadelních, hudebních a výtvarných produkcí, které po celých osm dní oživí centrum města. Organizátoři slibují rozmanitý program, který zahrne žánry od činohry přes fyzické divadlo, pohádky, loutková představení, speciální rozhlasová vysílání či improvizaci. Chybět nebudou ani hudební koncerty a večerní DJ sety.

Na základě otevřené výzvy letos organizační tým festivalu obdržel na 220 přihlášek. Do programu se každoročně hlásí soubory amatérské, ochotnické spolky, divadelní soubory základních uměleckých škol, studenti vysokých uměleckých škol, ale také plně profesionální soubory založené převážně absolventy DAMU, JAMU a v letošním roce také bratislavskou VŠMÚ. Všichni zmínění mají v programu OAP své místo. „Snažíme se sestavit bohatý program, který nejlépe reprezentuje to nejaktuálnější dění na půdě současného amatérského i čerstvě profesionalizované alternativní scény.”, říká koordinátorka festivalu Barbora Holanová, která odhaluje zlomek letošní programové nabídky. „18. ročník nabídne představení souborů od Mostu, přes kulturní centra Prahu a Brno až po Ostravu. Uvedeme představení Divadla Spektákl, projekt 23:55 Rádio Zapětpůlnoc divadelního souboru 11:55 (Za pět dvanáct), improvizační skupinu 20 000 židů pod mořem, která vystoupí na OAP poprvé, klasické tituly jako Čechovova Racka nebo Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové.”  Již tradičně OAP přivítá soubory Vosto5, Divadlo D21, Bufet, Studio Damúza nebo UMSKUP. Hudební program OAP láká na brněnské MIDI LIDI, kteří v Hradci představí své nové album Give Masterpiece A Chance!.

Téma nadcházejícího ročníku – Open Vacuum – představuje ředitelka OAP Martina Erbsová: „V průběhu osmi festivalových dnů přimějeme návštěvníky, aby nám pomohli otevřít vzduchoprázdno, které nás všechny někdy obklopuje. Budeme společně hledat odpovědi na otázky související s definováním hranic, vztahem k místu, kde žijeme, a co, jak a s kým sdílíme. Praskněte své igelitové bubliny a pomozte nám vakuum naplnit novými inspirativními myšlenkami!

http://www.openairprogram.cz/

Autor článku: Karolína Pláničková