26.09.2007 00:00

Ceny Divadelních novin získali Formanovi, Uhde nebo Pavlata

Brno 26. září (ČTK) - Herec Michal Pavlata, dramatik Milan Uhde či otec a synové Formanovi získali v Brně ceny Sazky a Divadelních novin za mimořádné výkony na českých jevištích v minulé sezoně. Oceněna byla také choreografka Hana Litterová a představitel divadelní alternativy René Levínský. Slavnostní udělení sledoval zaplněný sál divadla Husa na provázku, domovský soubor také doprovodil večer ukázkami ze své tvorby.

Cenu za herectví bez ohledu na žánr získal Pavlata díky výkonu v roli Teache v inscenaci Americký bizon Činoherního klubu v Praze. Konkurovali mu například Milan Kňažko, Kate Aldrichová nebo Gianluca Zampieri.

Činoherní cenu si odnesl brněnský dramatik Uhde. Porota ocenila jeho poslední hru Zázrak v černém domě, kterou uvedlo v březnu pražské Divadlo Na zábradlí. Mezi nominovanými v této kategorii byl jediným autorem ve společnosti herců a režisérů.

Nejlepším počinem sezony v oblasti hudebního divadla byla semaforská Dobře placená procházka nastudovaná v Národním divadle v Praze. Pod inscenací jsou podepsáni světoznámý filmový režisér Miloš Forman a jeho synové Matěj s Petrem. Cenu Sazky a Divadelních novin získali jako tvůrčí kolektiv. Režisér Forman účastníky večera pozdravil prostřednictvím videonahrávky a synům poděkoval, že ho vzali mezi sebe. Mezi kandidáty byl také šéf Městského divadla v Brně Stanislav Moša nebo skladatel Miloš Štědroň.

Cenu za tanec a balet získala Hana Litterová za choreografii a režii tanečního představení Balady v Národním divadle v Brně. V alternativní kategorii uspěl René Levínský jako autor hry Harila, kterou uvádělo brněnské Divadlo v 7 a půl a nezávislý soubor Nejhodnější medvídci.

Ceny jsou spojeny s finanční odměnou 150.000 korun, v kategorii za herecký výkon je částka o 50.000 korun vyšší. Celkem byly nominovány čtyři desítky osobností a projektů. Do nominací se dostaly kromě pražských scén divadla z Brna, Ostravy a Uherského Hradiště. Nejvíce želízek v ohni - osm - mělo pražské Národní divadlo.

Slavnostní večer moderovaný herci Janem Budařem a Anežkou Kubátovou natočila Česká televize. Na obrazovky se dostane 13. října.

Ceny Sazky a Divadelních novin patří spolu s cenami Thálie a Alfréda Radoka k trojici nejvýznamnějších divadelních ocenění v Česku.

Jan Tomandl jpt

Autor článku: ČTK