30.09.2006 00:00

Ceny Divadelních novin získali mj. Trojan, Zelenka a Nohavica

Praha 29. září (ČTK) - Cenu Divadelních novin získal v kategorii hereckých výkonů za titulní roli v inscenaci Teremin v Dejvickém divadle v Praze Ivan Trojan. Také v činoherní kategorii putuje ocenění udělované tímto periodikem společně se společností Sazka do tohoto divadla. Kritici je udělili Petru Zelenkovi za autorství a režii inscenace Teremin.

Dalšími oceněnými jsou Jarek Nohavica za překlad libreta Mozartovy opery Cosi fan tutte poprvé uvedený v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, Libor Vaculík za choreografii baletu Svěcení jara v Národním divadle v Brně a v kategorii alternativního divadla Miroslav Bambušek za iniciaci a završení projektu Perzekuce.cz v pražském prostoru La Fabrika.

Ceny se udělovaly pošesté. Společenský večer spojený s jejich vyhlášením se uskutečnil v Dejvickém divadle. Záznam večera má odvysílat Česká televize 13. října.

V porotě bylo 27 divadelních kritiků, kteří ohlásili před několika dny celkem 41 nominací v pěti kategoriích.

Ceny Sazky a Divadelních novin jsou spojeny s finanční odměnou 150.000 korun. Vítěz v kategorii Herecký výkon sezony bez ohledu na žánr získá 200.000 korun. Ocenění umělci převezmou i diplom z dílny Oldřicha Kulhánka a sošku a šperk, které vytvořil sochař Stefan Milkov.

Vyhlašovací večery byly v předešlých letech spojeny s prezentací tvorby divadel, kde se konaly. Bylo to podle šéfredaktora Divadelních novin Jana Koláře v Ypsilonce, v Činoherním klubu, v Hradci Králové, v Divadle v Dlouhé a v Semaforu. I letošní ceremoniál doprovodila montáž z pěti aktuálních inscenací dejvické scény. Režisérem večera byl Miroslav Krobot.

Petr Veber kar

Autor článku: ČTK