03.04.2023 09:43

Černé divadlo HILT hostovalo v Guatemale

Není to poprvé, kdy legendární žánr českého černého divadla uspěl ve světě. V České republice je pouze několik takových divadelních souborů. Po úspěchu na Světové divadelní olympiádě v Indii to je opět Černé divadlo HILT, které zazářilo – tentokrát v největším divadle Střední Ameriky. Teatro Nacional - Centro Cultural Miguel Ángel Asturias, přivítalo české divadlo HILT s obdivem ve vyprodaném sále pro 2000 diváků.

Turné komplikovaly odborové stávky v Německu, kde měli herci divadla HILT přestupovat na let z Frankfurtu do Houstonu a dále pokračovat do cílové Guatemaly. Situaci vyřešili náhradní cestou a to mnohem složitější. Odletěli o den dříve do Vídně, dále do Amsterdamu, kde strávili noc a pokračovali až další den do Houstonu. Ovšem další přípoj byl také zpožděn a do Guatemaly celý divadelní soubor dorazil až v noci.

Po únavném letu, přestupech a pauze v Amsterdamu, ani luxusní přivítání u hotelu v Guatemale nemohlo nahradit únavu. Pár hodin spánku a soubor českého divadla byl připraven k náročným zkouškám ihned po ránu. Zodpovědnost za jméno České republiky ve Střední Americe byla silnější, než únava.

Desítky guatemalských techniků, produkčních a pomocných pracovníků od rána pomáhalo sestavit jeviště a technické podmínky pro večerní představení. Vzhledem k tomu, že v Guatemale se hovoří španělsky, přičemž tým divadla HILT pouze anglicky, dorozumívali se pomocí překladačů. V zákulisí nám pomáhali jejich Christina a Christian, kteří hovořili anglicky! Díkybohu!

Český tým byl v sestavě: Štěpánka Pencová, Theodor Hoidekr, Adéla Doskočilová, Sophia Šilhánková, Hana Šámalová, František Penc, René Zounar, Martin Mackovič. Díky tomu, že jsou nejen profesionálové na poli černého divadla, ale mezi sebou i blízcí přátelé, byla příprava obrovského jeviště i techniky snadnější.

V závěru show se Černému divadlu HILT dostalo obrovských ovací a úcty od diváků i celé guatemalské produkce.

Ředitelé Černého divadla HILT Praha dodali: „Utvrdili jsme se v tom, že náš tým je skupina dokonalých profesionálů a vážíme si všech, nejen malé části těch, kdo s námi mohli odcestovat do Střední Ameriky. U divadla je důležité mít morálku, respekt, dokonale umět svou roli. To není vše. Musíme být přáteli a oporou jeden druhému. Díky tomu jsme v 8 lidech ohromili publikum v největším divadle Střední Ameriky.“

Autor článku: Theodor Hoidekr

Černé divadlo HILT hostovalo v Guatemale

Zahraniční divadlo

04.06.2023

Domov je teplo: Slovenský pavilón na Pražskom Quadriennale 2023

Pražské Quadriennale, ktoré je najväčšou svetovou prehliadkou scénografie, performance designu a divadelného priestoru. Každé štyri roky sa výstava zameriava na inovatívne prístupy v tvorbe popredných umelcov z viac než 50 krajín. Divadelný ústav sa zúčastňuje na hlavnej Výstave krajín a regiónov s expozíciou s názvom Domov je teplo, ktorú vytvorili Doxa architekti, Michal Machciník a Divadlo Na Peróne. Návštevníkom slovenského pavilónu budú prezentovať objekt meniaci sa v čase a priestore.

01.06.2023

Pavel Černoch se vrací do Nizozemské národní opery jako Princ v odvážném zpracování Dvořákovy Rusalky

Předního českého tenoristu Pavla Černocha čeká již v pátek 2. června premiéra v Nizozemské národní opeře, kde ztvární roli Prince v Rusalce. Světoznámou pohádkovou operu Antonína Dvořáka v Amsterdamu zinscenovali německý režisér Philipp Stölzl ve spolupráci s rakouským tvůrcem Philippem M. Krennem.

31.05.2023

La Scala poprvé uvede Dvořákovu operu Rusalka

Italský operní dům La Scala v Miláně uvede příští týden poprvé operu Rusalka od Antonína Dvořáka, po premiéře 6. června bude následovat ještě pět představení. Toto romantické dílo, v němž se mísí pohádkové postavy s postavami reálného světa, nastudovala italská režisérka Emma Danteová a dirigovat ho bude Čech Tomáš Hanus.