28.01.2016 14:06

České Malé divadlo kjógenu převzalo v Japonsku prestižní cenu

Český soubor Malé divadlo kjógenu dnes převzal v japonské metropoli Tokiu cenu Zaikašó, která je udělována divadelním ústavem při univerzitě Hósei. Češi věnující se tradiční japonské komedii kjógen se stali prvními cizinci, kteří toto ocenění převzali.

"Malé divadlo kjógenu bylo vyznamenáno za autenticitu zpracování a přenos této japonské tradiční kultury novému obecenstvu," řekl ČTK telefonicky z Tokia člen divadla, japanista Ondřej Hýbl.

Malé divadlo kjógenu vzniklo před 16 lety, přičemž hlavním impulzem byla návštěva významné herecké rodiny Šigejamů z japonského velkoměsta Kjótó v Praze v roce 1998. Malé divadlo kjógenu působí především v HaDivadle v Brně, ale vystupuje také v Divadle Na Prádle v Praze a na dalších místech, ročně odehraje podle Hýbla 50 až 60 představení.
V repertoáru má Malé divadlo kjógenu nyní 15 her, které jsou přeložené z originálu do češtiny. Hraje je v původním provedení s původními kostýmy. "Není to proto, abychom udrželi japonskou tradici, ale protože jsme praxí zjistili, že ten původní systém je tak unikátní a tak efektivní, že nemá smysl ho upravovat," uvedl Hýbl.

Kjógen jako žánr vznikl v Japonsku před 600 lety a komedie se postupem času proměňovaly a přizpůsobovaly publiku tak, že jsou i dnes srozumitelné divákům, včetně cizinců, uvedl Hýbl. Představení trvá zpravidla 20 minut až půl hodiny a vystupují v něm většinou dva až čtyři herci.
Her existuje asi 200, přičemž ke každé z nich je přesně daný popis pohybů, scény, choreografie. Herec tak přesně ví, co má dělat, kdy to má dělat, a může se tak podle Hýbla zcela soustředit na náladu v obecenstvu, pracovat s načasování a nechat se divákem dirigovat.

Letos plánuje Malé divadlo kjógenu mimo jiné velké představení 10. června v pražském Divadle na Vinohradech, kterým si připomene 20. výročí podepsání smlouvy o partnerství měst Praha a Kjótó, díky níž Malé divadlo kjógenu vzniklo. Polovinu představení zajistí Malé divadlo kjógenu, druhou polovinu Japonci. "Jedna hra bude česky, jedna hra japonsky a jedna hra dvojjazyčně," upřesnil Hýbl."

www.kjogen.cz 

Autor článku: ČTK: lcm, šeb

České Malé divadlo kjógenu převzalo v Japonsku prestižní cenu