25.03.2008 00:00

Česko-americká láska vykvete v Eliadově knihovně

Tisková zpráva 25. 3. 2008 - Pokud vás zajímají peripetie "obyčejného" vztahu mezi dvěma lidmi, které přes národnostní i jazykovou propast přenese opětovaný cit, neměli byste si nechat ujít nové představení "Láska je love, Love is láska". Pod autorským, bilingvním projektem jsou podepsáni americký herec a režisér, působící již několik let v České republice, Alexander Komlosi a herečka Eva Čechová. Představení je měsíc od vydařené premiéry reprízováno 26. března v prostoru Eliadovy knihovny v pražském Divadle Na Zábradlí.

"Příběh vzplanutí Američana a Češky uvedeme v českoanglické verzi. Milostné peripetie jsme vsadili do publiku důvěrně známého pražského prostředí," popisuje Alexander Komlosi, jenž při tvorbě vyšel z textů obou herců, které původně vznikly pro autorské čtení profesora Ivana Vyskočila na pražské DAMU a divadelní hry "Sure Thing" od amerického autora Davida Ivese. Tato komedie o věčném setkávání a míjení v lásce byla s úspěchem uvedena v sezóně 2006-7. Alexander Komlosi byl jako výrazná "expat" osobnost aktuálně vybrán do galerie Tvář týdne projektu Evropský rok mezikulturního dialogu - www.mezikulturnidialog.cz.

Představení o třech dějstvích vychází z principů divadla jednoho herce. Ostatně s tímto druhem divadla má Alexander Komlosi bohaté zkušenosti: velmi vřelého přijetí se dostalo staršímu, rovněž dvojjazyčnému představení "Oběd s Van Goghem" uvedenému v rámci festivalu Divadla jednoho herce 2007 v Chebu.

V případě "Láska je love, Love is láska" je velký důraz položen na to, aby představení zprostředkovalo porozumění nejen mezi lidmi rozdílných jazyků a kultur, ale především vzájemné porozumění obecně, skrze setkávání příběhů, postav, herců... "Ani ten, kdo neovládá oba jazyky, se neodpojí od dění na jevišti, i když chvílemi nerozumí smyslu jedné z řečí," říká Komlosi a svou zkušenost dokládá řadou obdobných projektů souborů jako Divadlo na voru nebo DoMA/at Home. A dodává: "Divák zůstává zapojený do hry díky napětí a jednání herců. Jazyky se střídají a prolínají tak, aby děj byl vždy srozumitelný."

Představení "Láska je love, Love is láska" rozvíjí příběh Američana Boba a Češky Běty. Od prvotního, ostýchavého kontaktu poznamenaného minulostí obou protagonistů vztah přerůstá v pevnější pouto.

Vstupenky jsou v prodeji v pokladně Divadla Na zábradlí v ceně 100 Kč, studenti mají 50% slevu.

 

Alexander Komlosi (spoluautor, herec, řežie, produkce) je autorský herec, režisér a učitel. Vystudoval v r.1996 Bates College v USA a v r. 2002 autorské herectví na Katedře autorské tvorby a pedagogiky u Ivana Vyskočila na DAMU. Zde v r. 2003 vstoupil do doktorandského studia a působí jako lektor semináře "dialogického jednání s vnitřním partnerem" v angličtině. Účinkuje v souborech Divadlo na voru v a DoMA/at Home v režii Howarda Lotkera. V příští sezóně bude hrát v představení Sen, v režii Doc. Přemysla Ruta.

Autorská představení, např.: Oběd s Van Goghem (Festival jednoho herce, Cheb 2007), Ordinace profesionální lidské bytosti - PQ 2003, Francie (2004) a New York State (2005); Alexander Komlosi uvádí svého nejlepšího kamaráda - Česká Republika (2000), New York City (1999); Truth and the Way it Was - NYC & Bates College (1998); a internetové představení, Walter & Joe Make a Delivery - http: /cat.nyu.edu/parkbench/parkbench/12_04_96.html (1996).

Dvakrát obdržel grant Franklin Fund for Performance Art (1997, 2004), který je podporován nadací Jerome Foundation and the New York State Council for the Arts. V březnu 2007 díky podpoře nadace Trust for Mutual Understanding realizoval uvedení dialogického jednání v New Yorku (3 týdenní workshop). Občas hraje ve filmu (podzim 2007, dokument "Hlasy v metru") a objevuje se i v televizi (2007 - Musikblok).

Eva Čechová (spoluautorka, herečka) vystudovala francouzský jazyk na Pedf UK v Praze a autorské herectví na Katedře autorské tvorby a pedagogiky DAMU u Ivana Vyskočila. Věnuje se loutkovému i činohernímu divadlu a pedagogice. Angažuje se v mezinárodních projektech zvláště frankofonních ( r.2002 - angažmá v Théatre de l'Utopie; 2003 -představení "Edmonde" - Praha, Paříž ), od r. 2004 stále pokračuje v autorských představeních (např. "Boršč" - autorský pořad na pokračování). Od roku 2003 působí jako lektor semináře Komunikabilita jako přepoklad pedagogické způsobilosti na Pedf Ústí nad Labem a zejména pak na Filosofické fakultě v Praze.

Zdroj: Silvie Marková a Anna Stará - Smart Communication s.r.o

Autor článku: redakce