22.10.2001 00:00

Český Krumlov připravuje architektonickou soutěž na novou točnu

Město Český Krumlov vypracovalo zadání architektonické soutěže na výstavbu nového areálu otáčivého hlediště; nahradit by měl točnu v zahradě českokrumlovského zámku, které v roce 2002 skončí prodloužení prozatímního provozu. Podle starosty Antonína Prince (nezávislý) pokračuje geodetické zaměření vytipované lokality bývalého zahradnictví v sousedství zámecké zahrady; tyto práce jsou podmínkou vypsání soutěže.

"Prvním výsledkem by měl věcný plán výstavby nového areálu, který bude hodnotit časové a finanční možnosti. Mohl by se také stát garancí pro případné diskuse o (dalším) prodloužení provozu stávající točny i po roce 2002. Ideálním záměrem je, aby nultá sezóna nové točny běžela paralelně s poslední sezónou točny v zámecké zahradě," řekl dnes Princ ČTK.

Chceme vybudovat přírodní amfiteátr se zachováním principu otáčivého hlediště až pro 1000 diváků a multifunkčním parkem, který by nebyl využíván jen dva měsíce v roce pro večerní divadelní představení. Cílem je v rozumné době zajistit návratnost vložených prostředků, vysvětlil starosta.

"Samozřejmě si nedovedu představit, že by vše hradilo jen město. Ale jestliže ministerstvo kultury financovalo rekonstrukce jiných divadel v řádech stovek miliónů korun, mělo by také podpořit zachování téměř padesátileté českokrumlovské tradice divadelního umění v přírodě," domnívá se Princ.

Zachování otáčivého hlediště v zámecké zahradě do roku 2011 je cílem občanského sdružení Naše točna, k jehož zakladatelům patří předseda jihočeské ČSSD a zástupce jihočeského hejtmana Karel Vachta a náměstkyně českobudějovického primátora Vlasta Bohdalová (ČSSD). Shodný cíl má i petiční akce.

První diváci se v zahradě českokrumlovského zámku usadili v červnu 1947. O 11 let později se poprvé svezli na improvizované točně. Poslední velká rekonstrukce byla v letech 1989 až 1993. Obdobná scéna existuje v Evropě jen ve finském městě Tampere.

Autor článku: redakce