11.12.2003 00:00

Chat – Nebezpečně snadné známosti

On-line divadelní představení pro čtyři hráče. Nový projekt Divadla Archa zabývající se nástrahami moderní komunikace.

15. prosince 2003, 20.00 - předpremiéra
16. prosince 2003, 20.00 - premiéra!!
17. prosince 2003, 20.00

Internetová komunikace se zdá být snadnější, efektivnější a také zábavnější než bezprostřední lidský kontakt. Je tomu skutečně tak? Nejsou tzv. komunikační technologie pouze šikovně nastražené pasti?

Chat, česky "pokec", je virtuální formou rozhovoru, kdy dva nebo více lidí spolu vedou hovor prostřednictvím internetu. Tito lidé se navzájem nemusí znát, mohou sedět u svých počítačů na opačných koncích světa. Nevystupují pod svým jménem, ale pod přezdívkou, které se říká nick. Krycí jméno jim umožňuje vytvořit si i zcela novou identitu. Diskutující se tak stávají postavami komunikační hry. Jako postavy se pak setkávají ve virtuálních "místnostech". Chtějí-li "hovořit" spolu o samotě, "odejdou" do vedlejší místnosti, kde si "šeptají". Rozhovorem mohou být jak nezávazná tlachání o čemkoliv, tak tématicky zaměřené diskuse.

V našem představení se manažer reklamní agentury a zdravotní sestra setkávají v průběhu čtyřech nocí na chatu. Během krátké doby zjistí, že důvodem jejich virtuálního setkání je kromě osobní osamělosti také vášeň pro hru. Oba dva vytvoří několik virtuálních postav, do kterých promítají své skryté touhy, sny a vášně. Dobrodružná a zraňující virtuální setkání způsobí palčivou touhu po jejich vzájemném poznání v reálném světě. Mohou hru ukončit? Může mít jejich hra šťastný konec?

Příběh je vyprávěn stylizovaným jazykem internetové komunikace. Tento jazyk má svůj slovník, zvláštní gramatiku a vedle nových slov je složen také ze znaků a grafických znázornění. Celé představení tak získává formu divadelního komiksu plného překvapivých zvratů, proměn, technologických hříček, zábavy i nestoudného sentimentu.
Rytmus představení vytváří beatbox hudebníků hip-hopové scény, kteří si říkají Freaky Jesus a Cossiga.

Protože obsah chatů našich hrdinů nebyl cenzurován, představení nedoporučujeme dětem.
Scénář: Mazda, režie: JAWA 450, účinkují: Ritta, Zorro DX, Freaky Jesus a Cossiga Dowis, námět: Kapusta 24, scéna: Superdean.

Představení vzniklo za podpory grantu Hlavního města Prahy a je součástí tématického cyklu "Chat" Divadla Archa v sezóně 2003/04.

Jiří Sedlák
Divadlo Archa
e-mail: jiri.sedlak@archatheatre.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti