23.06.2020 09:09

Činoherní studio uvede Pábitele, lehkonohou koláž z díla Bohumila Hrabala

Poslední premiérou 48. sezóny Činoherního studia budou Pábitelé. Režisér a autor scénáře David Šiktanc adaptoval zápisky a texty Bohumila Hrabala do divadelního tvaru, v němž se proplétá raná humoreska o tlupě pojišťováků na lovu, s pozdní melancholií bilancujícího autora. Pábitelé se poprvé divákům představí v pátek 26. června na termálním koupališti v Brné kousek od centra Ústí nad Labem.

„Konkrétně se jedná o propletení Hrabalovy povídky Bambiny di Praga a jeho pozdních reflexivních textů Kouzelná flétna, Dopisy Dubence a další,“ přibližuje dramaturgyně Tereza Marečková a dodává: „Další pomyslnou verzí textu by v nejlepším případě měla být sama jevištní interpretace a existence herců v tomto společném „hrabalovském poli“ hospody, kde se všechny tyto vrstvy protnou.“

Pro Davida Šiktance je to další setkání s literární látkou, po Homo Faber, Pornografii a Stepním vlkovi se rozhodl inscenovat dílo českého literárního velikána Bohumila Hrabala. „Jiří Pelán o jeho světě říká, že není souzen, ale soucítěn – a že se v něm střetává horizontalita prózy s vertikalitou poezie. V tomto ohledu je pro mě přitažlivý.“ Dramaturgyně Tereza Marečková doplňuje: Ačkoli se pokoušíme o jevištní interpretaci, vidíme Hrabala především jako prozaika a určitá literárnost by i na jevišti měla zůstat a pracovat ve prospěch divadelnosti.“

Stejně jako u předešlých let, pokračuje Činoherní studio v tradici uvést finální premiéru sezóny v nedivadelním prostředí, pod širým nebem. Letos padla volba na oblíbené termální koupaliště v ústecké čtvrti Brná. Spolu s prvním uvedením se Pábitelé dočkají v tomto příjemném prostředí i dalších čtyř repríz.

Na realizaci inscenace se vedle Davida Šiktance a Terezy Marečkové podílela i kostýmní výtvarnice a scénografka Juliána Kvíčalová, jež navrhla scénu v podobě poetické hrabalovské hospody. Autorem scénické hudby je Michal Vejskal, který se svou kapelou živě a na jevišti provází dějem Pábitelů. V hereckém obsazení až na výjimky dostal příležitost kompletní tým Činoherního studia. Diváci se mohou těšit na Jaroslava Achaba Haidlera v roli Bohumila Hrabala, na Jana Plouhara, který bude hrát dirigenta Krahulíka, či na Andreu Bereckovou jako Uršulu, Matku, krásnou cikánku i slečnu Hroudovou.

Více informací: https://bit.ly/CS_Pabitele1Bohumil Hrabal: Pábitelé
Na co se napijeme? Na lásku! Na noci, který ještě přijdou! Na to, že jsme všichni v blázinci!

5. premiéra 48. sezóny Činoherního studia

Režie: David Šiktanc
Dramaturgie: Tereza Marečková
Výprava: Juliána Kvíčalová
Hudba: Michal Vejskal
Fotografie: Tomáš Lumpe a Martin Špelda
Grafický design: Lukáš Franz
Trailer: Dita Havránková

Hrají:
Uršula, Matka, krásná cikánka, slečna Hroudová: Andrea Berecková
Nadja, paní Hyrmanová: Anna Fišerová
Holič, Hyrman, Taneční mistr, Franci: Matúš Bukovčan
Tonda Uhde: Lukáš Černoch
Bucifal: Adam Ernest
Bohumil Hrabal, Nulíček, Bloudek: Jaroslav Achab Haidler
dirigent Krahulík: Jan Plouhar
Viktor Tůma: Petr Uhlík

Premiéra: 26. 6. ve 20.00, termální koupaliště Brná
Reprízy: 27. 6., 28. 6., 29. 6., 1. 7., 5. 7. ve 20.00, termální koupaliště Brná

Autor článku: Petr Kuneš

Činoherní studio uvede Pábitele, lehkonohou koláž z díla Bohumila Hrabala

Inscenace

09.07.2020

Divadlo Archa uvede v červenci premiéru dokumentární inscenace Dům bez spánku

Divadlo Archa uvede 14. a 15. července premiéry dokumentární inscenace Dům bez spánku, jejíž přípravu přerušila koronavirová krize. Mladý divadelní kolektiv Nesladim, který tvoří skupina nezávislých umělců z Prahy a Paříže, věnuje ve své autorské inscenaci pozornost spánkovým poruchám, kterými podle posledních výzkumů trpí až třetina naší společnosti.

07.07.2020

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice bude uvedena inscenace o dětské aktivistce Gretě Thunbergové

Na Letní scéně divadla Vila Štvanice dnes Divadlo Letí uvede premiéru představení o dětské aktivistce Gretě Thunbergové. Podle tvůrců se hra s názvem Greta bude věnovat nejen Thunbergové, ale i otázkám, které švédská školačka a její mnozí následovníci řeší a které ji vynesly až nominaci na Nobelovu cenu míru.

01.07.2020

Divadlo Mana připravuje komedii italského dramatika Enrica Luttmana 5 za 1

Českou premiéru komedie 5 za 1 italského dramatika Enrica Luttmana připravuje divadlo Mana v pražských Vršovicích. Zábavná hra o ženské síle a přátelství, v níž nechybí osvobozující humor, brilantní dialogy i detektivní zápletka, má v nastudování zkušeného režiséra Ondřeje Zajíce premiéru 15. září. Pětici žen různých generací, které společně řeší trable s muži i samy se sebou, ztvární Dana Černá, Stanislava Jachnická, Denisa Pfauserová, Tereza Vítů a Dana Sedláková.