30.06.2017 10:30

Činoherní studio zakončí sezonu premiérou inscenace Jindřich VI.

Ústecké Činoherní studio zakončí letošní sezonu premiérou závěrečného dílu trilogie Jindřich VI. Williama Shakespeara. Představení se odehrají v areálu likérky ve čtvrti Krásné Březno. Premiéra bude 30. června, další dvě reprízy 1. a 2. července.

Za třetím dílem stojí jako v předchozích dvou dvojice režiséra Filipa Nuckollse a dramaturga Vladimíra Čepka, kteří léta v Činoherním studiu působili. První dva díly zahrála ústecká činoherní scéna v zaniklém rockovém klubu a v evangelickém kostele. Pro třetí padla volba na likérku, která se proslavila Starou mysliveckou. „Chtěli jsme takový prostor, který bude vyhovovat tématu třetího dílu, kterým je boj, válka, nenávist, rozvrácená země. Bývalá stáčírna se pro nás stala ideálním místem svou zašlostí, sychravostí, mohutností a zároveň je tam stále znát, že v ní po mnoho desetiletí byl provoz, že tam žili lidi, že to kdysi byl slavný a prosperující provoz," uvedl Čepek.

Hru uvádí divadlo v překladu Martina Hilského. „Původně jsme si mysleli, že všechny tři díly (Jindřicha VI.) seškrtáme do jedné inscenace, ale pak jsme si řekli, že bychom byli trochu měkký, tak jsme se pokusili udělat každý zvlášť. Že budeme první v dějinách českého divadla nás na začátku ani nenapadlo," řekl Nuckolls.
Hlavní roli krále ztvárnil Lukáš Černoch, po jehož boku vystoupí Anna Fišerová, Jan Jankovský, Jan Plouhar, Adam Ernest, Jiří Maryško a další. „Znalci Shakespearova díla přezdívají této části Balet smrti. Je to pravda. Pokud jsou v předešlých dílech vraždy a úmrtí prostředkem k dosažení mocenského cíle, zde jsou již samotným cílem. Třetí díl je zápisem nenávistné občanské války. Je temnější, krutější, přímočařejší," uvedl režisér.

Prostory likérky mohou divadelníci využít díky tomu, že se výroba alkoholických nápojů před pěti lety přesunula do Prostějova. V Ústí nad Labem zůstalo pouze sídlo společnosti a její vedení. Areál slouží zejména jako skladovací prostory.

http://www.cinoherak.cz/

Autor článku: ČTK: Radka Fialová, dr