06.05.2021 15:05

Činohra Národního divadla moravskoslezského dokončila přípravy inscenace To video nikdo neuvidí

Činohra Národního divadla moravskoslezského ukončila zkoušky komorního dramatu – černé komedie s názvem To video nikdo neuvidí. Autorem je výrazná postava současné britské dramatiky Martin Crimp (nar. 1956), režisérem inscenace v NDM Janusz Klimsza. Česká premiéra byla z května posunuta na říjen, hrát se bude v komorním Divadle „12“.

Děj se točí okolo propracovaných marketingových praktik, všudypřítomného sledování lidské aktivity a chování při nakupování, vaření a dalších „konzumních“ aktivitách s cílem nabízet konkrétnímu člověku údajně ideální produkt přesně podle jeho potřeb a naplnit tak jeho život jasně nalinkovanou spotřebou.

Elizabeth právě opustil manžel, zůstala v domácnosti sama s šestnáctiletou dcerou. Po setkání s Colinem, vedoucím pracovníkem v marketingové agentuře, se Liz i přes svůj počáteční odpor stane jeho kolegyní. Po čase v sobě objeví skrytý talent pro vedení rozhovorů o produktech a propadne tomu natolik, že nakonec pohlíží i na lidi ve svém osobním životě skrz škatulky: co daný člověk používá, jak často, proč to používá takto a nepoužívá něco jiného…

Jakou hodnotu dnes mají naše osobní informace? Co se stane ve chvíli, kdy trh narazí na člověka, který odmítne svůj život redukovat na otázky kdy, proč a v jaké situaci používá konkrétní produkt?

Dílo přeložil Adam Doležal. Scénografem inscenace je Michal Syrový, kostýmy vytvořila Marcela Lysáčková. V hlavní roli Renáta Klemensová, hrají František Strnad, Sára Erlebachová, Petr Houska, Kateřina McIntosh a Martin Dědoch.

Martin Crimp ukazuje ve svých hrách mezilidské vztahy jako vyprázdněné a deprimující - jeho hrdinové nedokáží skutečně prožít lásku nebo radost. Crimpovy postavy hovoří stroze, drží si vždy emociální odstup od reality. Crimp (který je i známým překladatelem, jazykovědcem, ale komponuje také hudbu) se více zajímá o formální a jazykovou vybroušenost svých her, než o příběh samotný. Je též označován za autora postdramatického. V českých divadlech se objevuje od roku 1994, dílo To video nikdo neuvidí uvede NDM v české premiéře.

www.ndm.cz

Autor článku: Šárka Swiderová

Činohra Národního divadla moravskoslezského dokončila přípravy inscenace To video nikdo neuvidí

Inscenace

26.09.2022

Soubor 420PEOPLE pořádá v říjnu ve Studiu Maiselovka několik akcí

Pražské Studio Maiselovka, první oficiální prostor souboru současného tance 420PEOPLE, vás v říjnu zve hned na několik kulturních akcí, které pořádá. Ve středu 5. 10. se můžete těšit na IMPRO JAM SESSION IV., taneční improvizované představení s živou hudbou. V pondělky 3., 10. a 17. 10. se pak můžete zúčastnit nové minisérie večerů TALK O TANCI A FILMU s živými hosty, které se budou konat v rámci Festivalu tanečních filmů.

26.09.2022

Kouzelný cirkus se loučí: derniéra inscenace, která byla na repertoáru Laterny magiky 45 let

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.

23.09.2022

Laterna magika vzdává hold inscenaci Kouzelný cirkus oslavnou derniérou

Ve středu 28. září, symbolicky v Den české státnosti, se naposledy odehraje na Nové scéně ND inscenace Kouzelný cirkus, která byla na repertoáru 45 let. V žánru tanečního i nonverbálního divadla byl Kouzelný cirkus nejdéle bez přestávky uváděnou inscenací na světě. Odehráno bylo téměř 6 500 repríz, v hlavních rolích se vystřídalo 22 Veselých klaunů, 25 Smutných klaunů, 25 Svůdců, 33 Venuší.