12.12.2008 00:00

Co přinesla konference Zaujměte postoj!

V pražském Divadle Archa proběhla jednodenní konference "Zaujměte postoj!" jejímž hlavním organizátorem bylo občanské sdružení Vize tance. Název konference vyzývá především politiky, aby věnovali pozornost současnému umění, jmenovitě tanci. Hlavním cílem konference bylo veřejně představit koncepční plán rozvoje oboru – „Program na podporu současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění“. Komplexnosti tohoto dokumentu odpovídalya témata konferenčních příspěvků.

Na konferenci vystoupili dva zahraniční hosté. Jedním byla paní Madeline Ritter, ředitelka německého projektu Tanzplan Deutschland, který v rozsáhlé podobě sleduje obdobné cíle jako současná taneční komunita u nás a kterým se autoři Vize tance při koncipování svého „Programu“ inspirovali. Paní Ritter hned úvodu uvedla, že je třeba se k tanci chovat jako k významné formě nehmotného kulturního dědictví. Druhým významným zahraničním hostem byl Rio Rutzinger z vídeňského mezinárodního festivalu současného tance ImPulsTanz. Také zkušenosti tohoto festivalu jsou pro naši, zejména metropolitní kulturu, vysoce inspirativní. Rio Rutzinger upozornil na ověřenou zkušenost z Rakouska i jinde ze světa, že podpora umělecké komunity, vytvoření prostoru k tvorbě a prezentaci znamená zhodnocení celého prostředí, impulzy pro podnikání, výstavbu a rozvoj služeb.

V panelové diskusi pak vystoupili odborníci  z oblasti státní správy, regionální kulturní pracovníci, experti na vzdělávací problematiku apod. Z jejich úst zazněly příklady a argumenty provazující obsah Programu s jednotlivými společenskými oblastmi. Dopad aplikace programu se očekává v rozvoji regionální kultury, vzniku infrastruktury pro oblast tanečního a pohybového umění (vznik choreografických center) a také v možnosti výuky taneční a pohybové výchovy na základních školách.  

Hodně se hovořilo o složitém prosazování současných forem umění v regionech. Konzervativní atmosféra a tradiční kulturní nabídka odrazuje mladé a vzdělané lidi, kteří hledají vyžití ve větších centrech a opouštějí menší města a obce nadobro. Jana Adamcová z ministerstva obchodu a průmyslu uvedla, že podle průzkumů je Česká republika v zahraničí vnímána jako národ bodrých vesničanů. „Tuto image jsme získali především vývozem folkloru a tradiční řemeslné výroby. Je načase využít i současné formy umění k prezentaci naší republiky jako moderního vyspělého státu.“, upřesnila.

Velkou pozornost vzbudila prezentace návrhu vzdělávacího obsahu Taneční a pohybové výchovy, který spolu s dalšími odborníky formulovala Eva Blažíčková. Tento přelomový návrh by totiž znamenal, že se v nabídce předmětů základních škol objeví i možnost věnovat se tanci v rámci pravidelné výuky.

Programem na podporu současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárních umění se nyní bude zabývat oddělení koncepcí Ministerstva kultury, které jej využije v návaznosti na své strategické dokumenty. Autoři Programu doufají, že tento krok přiblíží jejich návrhy k realizaci a nikoli k formálnímu začlenění do ministerské agendy.

Jana Návratová

Zdroj: Aktuality Institutu umění

Autor článku: redakce