30.01.2004 00:00

Comparatively Peaceful Existence /Poměrně klidná bytost

Divadlo Archa uvede obnovenou premiéru představení islandské umělkyně Stefaníe Thors

 

Pohybový video SMS experiment

Sny a skutečnost reflektující se ve skleněné kostce.

Pokus Alenky vrátit se jako zralá žena do říše divů.

 

4. a 5. února 2004 od 20.00 v Divadle Archa

 

Praha, 29. ledna 2004 – 4. a 5. února uvede Divadlo Archa v obnovené premiéře pohybově-multimediální projekt islandské umělkyně Stefaníe Thors Comparatively Peaceful Existence/Poměrně klidná bytost, který v loňském roce získal ocenění „Projekt roku“ na festivalu …příští vlna / next wave…. Projekt Comparatively Peaceful Existence s podtitulem „Pohybový video SMS experiment“ je sólové představení pro 1 herečku - Stefaníi Thors - a 4 asistenty. Stefanía Thors, autorka a hlavní představitelka, propojuje v představení fyzické – pohybové divadlo se světem současných multimédií a technologií: videoprojekcemi, animacemi a videoartem, se snímáním pohybu videokamerami, přenášením aktuálního obrazu na několik pláten, SMS zprávami, výrazným světelným a zvukovým designem spojeným s netradiční scénografií. Na přípravě celého projektu dále spolupracovali srbský režisér a dramaturg Nikola Závisic a islandská režisérka, scénografka a dramatička Rebekka A. Ingimundardóttir. Premiéru uvedlo Divadlo Archa v pražském Divadle Ponec v dubnu loňského roku

 

Hlavními výtvarnými prvky je kostka - cube, ohraničující prostor bytosti / herečky, a VJ‑em utvářený mix z obrazů zapnutých videokamer a přednatočeného videoartu. Videokamery zpřístupňují bytosti / herečce vlastní interaktivitu. Prostor mimo kostku je prezentován čtyřmi asistenty (Sota Sakuma, David Vrbík, Jiří Zeman + zvláštní host), kteří herečce vytvářejí vnější svět s jeho banalitou, rychlostí, uzavřeností a umělým optimismem.

 

Stefanía Thors se prostřednictvím nových postupů zabývá základními lidskými otázkami. Představuje současný svět viděný očima ženy, která se ptá, kolik prostoru potřebuje pro život. V představení je přítomná paralela s Alenkou v říši divů. S Alenkou v době, kdy se od ženy očekává, že se vdá do třiceti let, protože potom už nikoho nenajde. Občas musí dělat to, co je od ní očekáváno, občas je svobodná. Občas vdaná. V Comparatively Peaceful Existence si na tyto otázky Stefanía odpovídá SMS zprávami, které sama během jednoho roku obdržela. Přes veškeré technologické přístupy se však obrací k výraznému emocionálnímu vyjádření. Jaké vznikají obrazy našich vnitřních životů? Co je skutečnost a co technologický obraz? Hlavní text a příběh napsala Stefanía Thors, některé části jsou vypůjčeny od Lewise Carrolla. Autorka spojila tyto texty s výpověďmi, které dostává od přátel přes mobilní telefon - SMS zprávami. Celý text je rozdělen do sedmi příběhů a je v anglickém a českém jazyce.

 

Autor, videoart, grafika: Stefanía Thors (Island). Autorská, režijní a dramaturgická spolupráce: Rebekka A. Ingimundardóttir (Island). Hudba: David Vrbík (ČR). VJ: Sota Sakuma (Japonsko). Performeři: Stefanía Thors, Jiří Zeman (ČR), Sota Sakuma a zvláštní host.

 

Informace a fotografie zde: http://www.archatheatre.cz/main.php?s1=program&pid=62

 

Stefanía Thors se narodila v roce 1971 v Reykjavíku, Island. Vystudovala alternativní a loutkové herectví pražské DAMU, absolvovala mnoho pohybových workshopů. Od roku 1996 žije v Praze a zabývá se především pohybovými, vizuálními a vícemediálními divadelními experimenty. Účinkovala mimo jiné v představeních Divnosti (Alfred ve dvoře, Kolín), Život člověka (Island, Roxy), Uno, duo, tre, stella (Polsko, Emauzy), Laufey (Damúza, festival Next Wave, Alfréd ve dvoře, Rumunsko, Island), Žena (festival Akční Praha), 7 let štěstí, Jeden/One (Praha) a What? (Broumov). V roce 2002 se podílela na interaktivní herní videoinstalaci Desert Rain britské Blast Theory. Posledním projektem, ve kterém vystupovala je divadelní představení Mezzo (Div. Alfréd ve dvoře 2003). Natáčí, režíruje a stříhá hrané i dokumentární filmy.

 

Představení podpořilo Ministerstvo kultury ČR, Nadace Open Society Fund Praha, Metrostav, www.divadlo.cz, Toni & Guy a Perspex            .

 

---------------------------------------------------------

Pokud máte zájem o další informace a fotografie, prosíme, kontaktujte:

 

 

Silvie Marková

Divadlo Archa

tel.: 221 716 109

GSM: 604 748 699

e-mail: silvie.markova@archatheatre.cz

 

nebo

 

Jiří Sedlák

tel.: 221 716 110

GSM: 604 868 914

e-mail: jiri.sedlak@archatheatre.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti