13.04.2017 10:25

Dagmar Pecková proměnila Lucernu svým projektem Wanted v kabaret z minulého století

Mezzosopranistka Dagmar Pecková svým novým projektem Wanted sestaveným z písní německého skladatele Kurta Weilla proměnila zaplněnou pražskou Lucernu v kabaret z minulého století. Po včerejší premiéře absolvuje na stejném místě ještě dalších 15 představení v režii bratrů Cabanů. V projektu, který sama vymyslela, se Pecková na jevišti objevila v mnoha kostýmech jako dáma z baru, prostitutka, uklízečka z přístavního hotelu, opuštěná milenka nebo nemilosrdný vrah Mackie Messer. Obecenstvo ji odměnilo potleskem vestoje.

Výprava nabídla dobové kostýmy Simony Rybákové. K realizaci projektu si Pecková pozvala například dirigenta Jana Kučeru, Epoque Orchestra, Miroslav Hloucal Jazz Band nebo pěvce Jiřího Hájka. Velký prostor člen Národního divadla dostal v druhé části představení, kde zaujal například písní Kamarád z noční směny z období Weillovy emigrace do USA. „Já si to náramně užívám a mám z toho skvělý pocit. Hudebně to jsou perfektní písně," řekl ČTK Hájek.

Představení zahrnující 20 let Weillovy tvorby zahájilo orchestrální intro Barbara Song z Třígrošové opery. Pecková zpívala originální německé a anglické texty, jejichž české překlady si posluchači četli na promítací ploše. Autoři v nich představují především svět volných mravů a dramatických osudů ve společnosti plné propastných sociálních rozdílů. Pecková v průvodním slově mezi jednotlivými skladbami a tanečními čísly mimo jiné připomněla složité vztahy mezi Weillem a vyhraněným komunistou Bertoldem Brechtem, které vedly k rozchodu této autorské dvojice. Druhou část představení otevřela slavná píseň Mackie Messer, v tuzemsku populární díky klipu ze 60. let s Milošem Kopeckým. „Pravda, z dnešního pohledu vidím, že to s Brechtem má málo společného a toto zpracování se odchyluje od původního záměru 'flašinetáře - vypravěče', ale vem to čert. Je to skvělé," podotkla před časem Pecková.

Projekt Wanted doprovází také nahrávka, na které jsou písně v podání Peckové jako Mackie Messer, Surabaya Johny nebo Barbara Song.

 

Autor článku: ČTK: jir, dto