13.04.2017 14:14

Daniel Radcliffe se představí v komedii Toma Stopparda Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi

Přesně před padesáti lety představilo britské Národní divadlo širší veřejnosti hru Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi, a tak proslavilo českého rodáka Toma Stopparda, pozdějšího držitele Oscara za scénář komedie Zamilovaný Shakespeare. Výročí slavné premiéry letos připomíná nová inscenace této existenciální absurdní komedie o dvou vedlejších postavách ze Shakespearova Hamleta. Titulní role si v ní zahráli Daniel Radcliffe, slavný představitel filmového čaroděje Harryho Pottera, a Joshua McGuire, známý ze seriálu The Hour či z komedie Soudce přenášené v NT Live. Kriticky i divácky oblíbené představení, které dokazuje, že Stoppardovo průlomové dílo nijak nezestárlo, uvidí fanoušci v přímém přenosu s českými i anglickými titulky ve čtvrtek 20. dubna v pražských kinech Aero a Bio Oko a v náchodském kině Vesmír, v tradičním čase od 19.45. Režie se chopil David Leveaux, jenž za režii jiných Stoppardových her Skokani a To pravé získal nominace na cenu Tony.

Existenciální bajka, která se přiznaně inspirovala Beckettem, ale na rozdíl od jeho Čekání na Godota plného zoufalství je duchaplná a překotná.“ Tak popsal komedii Rosencrantz a Guildenstern jsou mrtvi kritik nedělníku Observer, který v roce 1966 jako jediný z novinářů poznal už z produkce na edinburském festivalu mimořádné kvality hry zlínského rodáka Toma Stopparda. Díky jeho recenzi se Rosencrantz s Guildensternem dostali o rok později až do britského Národního divadla, jenž tehdy vedl slovutný shakespearovec Laurence Olivier a které prvních deset let sídlilo v budově divadla Old Vic. Právě na jeho jevišti se mimořádně inteligentní a zábavný kus o dvou ztracených postavách, které se neochotně ocitnou uprostřed tragédie prince dánského, po padesáti letech hraje znovu. Hvězdně obsazená, úspěšná inscenace v režii Davida Leveauxe připomíná také nadcházející osmdesátiny držitele Oscara Toma Stopparda, který jako dítě kvůli druhé světové válce opustil Československo a v novém domově v Británii se stal jedním z nejrespektovanějších dramatiků.

Titulní postavy Hamletových školních kamarádů si rozdělili dva britští herci podobného vzrůstu, kteří už se setkali na natáčení minisérie Zápisky mladého lékaře a jsou kamarády i v soukromí. Joshua McGuire baví v roli výřečnějšího, chytřejšího, frenetického Guildensterna. Daniel Radcliffe, který po představení ochotně zdraví desítky fanoušků filmů o Harry Potterovi ve foyer divadla, dojímá jako klidnější, úzkostnější Rosencrantz. Dvojici doplňuje David Haig (Čtyři svatby a jeden pohřeb) v roli principála kočovných herců, jenž v jeho živelném podání podle jednoho z recenzentů vypadá jako „zlověstný bratr piráta Jacka Sparrowa“.

ROSENCRANTZ A GUILDENSTERN JSOU MRTVI| přímý přenos čtvrtek 20. dubna 2017 | 19.45 Praha (kino Aero, Bio Oko), Náchod (kino Vesmír)

Ve čtvrtek 11. května se do NT Live vrátí geniální belgický režisér Ivo van Hove, který po radikálním Pohledu z mostu předvede svou adaptaci filmu italské režisérské legendy Luchina Viscontiho Posedlost. V mrazivém dramatu vášně a vraždy se po boku herců z Hoveho uznávané divadelní společnosti Toneelgroep Amsterdam ukáže filmová star Jude Law. Představení kromě Prahy uvidí i diváci v Brně.

Hvězdným obsazením se pyšní i návrat epického magického dramatu Tonyho Kushnera Andělé v Americe. V příběhu několika Newyorčanů, kteří se uprostřed epidemie AIDS za Reaganovy vlády potýkají s životem a smrtí, láskou a sexem, nebem a peklem si zahrají na Oscara nominovaný Andrew Garfield, Nathan Lane, Russell Tovey či loňská držitelka ceny Olivier Denise Gough. Dvoudílné drama v režii Marianne Elliott (Válečný kůň, Podivný případ se psem) NT Live promítne ve dvou večerech v červenci.

www.ntlive.cz
www.vicnezfilm.cz

Autor článku: Zuzana Raušová