01.02.2023 10:33

Danse Macabre – apelativní kabaret mezinárodně známé hudebně divadelní skupiny Dakh Daughters

V rámci Měsíce Ukrajiny, který proběhne od 24. února do 24. března na jevištích Městských divadel pražských, vystoupí 14. března v divadle Komedie šestičlenná ženská hudebně divadelní skupina Dakh Daughters s kabaretem reagujícím na současné dění Danse Macabre.

Režisérem inscenace a duchovním otcem skupiny je legendární ukrajinský herec, režisér a producent Vlad Troitskyi, zakladatel nejen Dakh Daughters, ale i nezávislého ukrajinského divadla Dakh a populární hudební skupiny DakhaBrakha.

Na začátku března 2022 museli Dakh Daughters a Vlado Troickyi utéct z Ukrajiny a uchýlit se do azylu ve Francii. Neprodleně zahájili práci na Danse Macabre, aby tak vydali svědectví o prožitých událostech a podpořili svou vlast v boji proti ruské agresi.

Šest hudebnic a hereček – Tetiana Troitska, Natacha Charpe, Natalia Halanevych, Ruslana Chazipova, Solomia Melnyk a Anna Nikitina, tedy Dakh Daughters – se v Danse Macabre postaví na jeviště, aby bojovaly, aby dál žily, aby vyprávěly o válce a jejích následcích. O bezejmenném násilí, vykořenění z vlastní země, o vyhnanství. Se silou i zranitelností propůjčí hlas těm, kteří nemohou promluvit. Slova Knihy Jób protkávají písněmi a svědectvími. Vyrážejí na intimní a mýtickou cestu do temnoty, vybízejí k mobilizaci, sjednocení a horlivé obraně míru.

Danse Macabre je dílem prodchnutým naléhavostí přítomnosti, ale také navrací divadlu jeho vzácnou a jedinečnou schopnost – být prostorem k setkávání, sdílení a snad i k léčení.

K hostování Dakh Daughters v Komedii ředitel Městských divadel pražských Daniel Přibyl říká: „Podpora Ukrajiny a ukrajinských umělců má v Městských divadlech pražských mnoho rozmanitých podob. Jednou z nich jsou hostující představení ukrajinských divadel. Vloni jsme přivítali kyjevské divadlo Left Bank s představením Bad Roads a letos na jaře přijíždějí jedinečné Dakh Daughters. Otevíráme dveře ukrajinské kultuře a nabízíme jí na našich scénách dočasný domov.“

Městská divadla pražská připravují Měsíc Ukrajiny i vystoupení Dakh Daughters v rámci svého projektu Imagine UA, který aktivně podporuje Ukrajinu a ukrajinské umělce, kteří našli útočiště v České republice, i ty, kteří zůstali na Ukrajině.

Danse Macabre  14. března 2023 v Komedii

Režie: Vlad Troitskyi
Účinkují Dakh Daughters: Tetiana Troitska, Natacha Charpe, Natalia Halanevych, Ruslana Khazipova, Solomia Melnyk a Anna Nikitina

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: Zuzana Maléřová

Danse Macabre – apelativní kabaret mezinárodně známé hudebně divadelní skupiny Dakh Daughters

Zahraniční divadlo

23.03.2023

Balet Národního divadla moravskoslezského zatančí o víkendu na prestižním festivalu v Německu a v květnu v Izraeli

Inscenaci Rossiniho karty uvede soubor baletu Národního divadla moravskoslezského o tomto víkendu 2x na festivalu Tanztage v německém Oldenburgu. Se stejným programem vyrazí koncem dubna do Izraele – tam od 2. do 7. května postupně odehraje šest (!) představení ve třech divadlech: čtyři v Tel Avivu a po jednom v Haifě a v Jeruzalémě.

22.03.2023

Kyliánův taneční archív získal do svých sbírek unikátní soubor osobních dopisů a kreseb Marcela Marceaua

Prostřednictvím českého choreografa Jiřího Kyliána získal Kyliánův taneční archív unikátní soubor osobní korespondence, kterou si mezi lety 1962–1974 a 2004–2005 vyměnil světoznámý francouzský mim Marcel Marceau se svou kolegyní, múzou a manželkou Ellou Jaroszewiczovou.

21.03.2023

Dnes začínají světové svátky divadla pro malé i velké

Na právě začínající týden již tradičně připadají oslavy divadelního umění. Světový den divadla se od roku 1962 každoročně slaví 27. března. Předchází ho Světový den divadla pro děti a mládež, pro který byl zvolen 20. březen, a Světový den loutkářství, který připadá na 21. března. Iniciátory oslav jsou mezinárodní nevládní divadelní organizace přidružené k UNESCO, které každoročně připravují poselství k těmto divadelním svátkům