29.11.2016 15:08

Děčínský zámek předvádí sbírku ochotnického souboru

Děčínský zámek připravil unikátní výstavu divadelních kostýmů, rekvizit a dalších předmětů, které se podařilo nashromáždit Divadelnímu spolku Karel Čapek za 70 let existence. Zámecké prostory tak slouží jako jeviště, kostymérna i divadelní šatna zároveň. Výstava Za oponou je otevřená do konce dubna příštího roku.

Divadelní spolek Karel Čapek je jedním z nejdéle fungujících na Děčínsku. Vznikl na sklonku druhé světové války, kdy Češi přicházející do Děčína měli potřebu se sdružovat. "Oficiálně byl založen v roce 1946 a ve stejném roce měl také první premiéru. Od té doby prakticky nepřetržitě zkouší a tvoří nové hry. Každý rok je jedna premiéra, ale bývalo jich až osm ročně," řekla ČTK členka souboru a zároveň kurátorka výstavy Petra Nedvědová.
Spolek má v současnosti asi 40 členů a zkouší v městském divadle. A právě fundus divadla prý Nedvědová "vybrakovala". "Zámek skýtá možnost vytvořit věrný divadelní prostor. V jedné části je tak to, co mohou vidět lidé na jevišti, za tím je prostor za scénou, kde je třeba místo pro nápovědu, stolek s rekvizitami a ještě dál se nachází šatna herců i s líčidly," popsala Nedvědová.

Pestrá škála kostýmů dokládá bohatou tvůrčí činnost spolku. Některé vystavené šaty najdou návštěvníci na fotografiích, které dokumentují život souboru. Některé oděvy si mohou lidé také vyzkoušet. "Zájemci se mohou převléci do kostýmů a i se v nich vyfotografovat třeba na královském trůně, v lesíku, chalupě nebo pekle, což jsou všechno scény, které jsme tu vytvořili," uvedla Nedvědová.
Velikosti šatů jsou pánské, dámské i dětské. Právě děti také nyní v souboru účinkují. "Nouzi o mladou generaci naštěstí nemáme. Ani o dětské diváky, pro které jsme letos připravili pohádku Jak se do království vrátilo štěstí," řekla kurátorka výstavy.

Mezi kostýmy budou moci lidé nejen procházet ale také tvořit. Děti si z vánočních dílen mohou odnést třeba vlastní korunu. Ta divadelní, která si zahrála v jedné z her souboru, je opřena o trůn. A právě ten je zřejmě jednou z nejstarších rekvizit souboru Karel Čapek. "Rozhodně je to rekvizita nejtěžší, proto hraje už jen na domácí děčínské scéně, na hostování do jiných míst už trůn nevozíme," uvedla Nedvědová.

https://www.facebook.com/divadelni.spolekkarelcapek 


Autor článku: ČTK: fir, hj