21.03.2022 15:56

Dítě v Dlouhé 2022

Festival se koná v termínu od 9. dubna do 13. dubna

24. ročník festivalu pro děti a jejich dospělé se po dvou letech bude konat opět naživo a nabídne program pro děti od dvou let přes školáky prvního stupně ZŠ až po prepubertální kategorii 12+. A samozřejmě také pro dospělé diváky, a to nejen pro ty, kteří přijdou s dětmi, ale pro všechny, které zajímá tvorba mimopražských profesionálních divadel pro dětské a mladé publikum.

Zahajujeme tentokrát víkendem, kdy obě dopoledne budou patřit těm úplně nejmenším a nejmladším divákům už od dvou a tří let. V inscenaci Prostě žába se s Janou Vyšohlídovou (Divadlo U staré herečky) podívají do rybníka mezi pulce, žáby a další vodní i suchozemské tvory, s Naivním divadlem Liberec se zase projedou mašinkou při vyprávění o pejscích a vlacích Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Obě inscenace pro nejmenší se už s velkým úspěchem a ohlasem zúčastnily řady festivalů.

Víkendová odpoledne pak otevřeme dětem o něco větším, respektive celým rodinám, protože jak Jenovéfa/Johanes doktor Faust plzeňského Divadla Alfa, tak Do hajan! královéhradeckého DRAKu patří k těm vzácným a kýženým inscenacím, na nichž se pobaví jak ti, jimž jsou primárně určeny, tak jejich starší sourozenci, rodiče či prarodiče a ještě si o svém zážitku mohou dlouho vyprávět.

Víkend opět tradičně doplní doprovodný program:

prohlídky zákulisí
v sobotu 9. dubna od 16:00, 16:15 a 16:30 ve skupinách po patnácti osobách, pouze pro diváky představení Jenovéfa/Johanes doktor Faust

workshopy s Terezou Bartůňkovou, ilustrátorkou letošního ročníku
v neděli 10. dubna ve 13:00  a 14:00, vždy pro maximálně deset dětí od šesti let

divadelní jarmark
v neděli 10. dubna od 14:00 do 15:00 a od 15:45 do 17:00 ve foyer divadla, pouze pro diváky představení Do hajan!

I nabídka na všední dny myslí na všechny věkové kategorie diváků. Prvňáci či dokonce předškoláci se budou moci přímo zapojit do dění na jevišti v inscenaci kladenského Lampionu podle knihy Petra Síse Komodo. Pro děti od devíti či od dvanácti let výše zahrají dvě brněnská divadla: pro ty mladší uvede Polárka jevištní verzi známého románu Julese Verna Dva roky prázdnin a pro ty starší pak Radost vlastní variaci na nejznámější Shakespearovu tragédii Hamlet on the Road. Závěr festivalu bude patřit Činohernímu studiu Ústí nad Labem s jeho autorským příspěvkem k ikonografii Rychlých šípů, respektive jejich „temné“ protiváze Bratrstvu kočičí pracky.

https://www.divadlovdlouhe.cz/

Autor článku: převzato z: https://www.divadlovdlouhe.cz/

Dítě v Dlouhé 2022

Festivaly

07.02.2023

Struny dětem zvou na konci března na Báru Polákovou, Floexe, Petru Ernyei nebo Jiřího Vodičku

Rodinný festival Struny dětem opět poslední březnový víkend 24. až 26. března zamíří do divadla Minor a na Novoměstskou radnici, které rozehraje hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Nabitý hudební program láká na jazz, world music, klasiku, elektroniku i chytrý pop. Vystoupí například Bára Poláková, skladatel a hudebník Floex, který pozve posluchače do tajemného světa Machinaria i dalších počítačových her nebo S.V.A Trio se svou pořádnou porcí jazzu.

28.01.2023

Smetanova Litomyšl připomene krásné časy

Národní festival Smetanova Litomyšl v roce 2023 slaví půlkulaté jubileum, v období 18 dní od 15. června do 2. července se uskuteční jeho 65. ročník. Přinese 35 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 19. Smetanova výtvarná Litomyšl.

25.01.2023

Čeští umělci na festivalu Cirkopolis 2023

Mezinárodní festival nového cirkusu Cirkopolis vybírá tradičně vedle neotřelých umělců z různých koutů světa i tuzemské, kteří se vyrovnají zahraniční konkurenci. Česká scéna nabídne sólový projekt závěsné akrobatky a performerky Lenky Švolíkové, jež se zapíše do paměti diváků představením Sandwritten. Chybět nemůže ani výrazná tvář současné scény Eliška Brtnická, jejíž kinetická performance Thin Skin kloubí prvky nového cirkusu a výtvarné instalace.