24.10.2022 15:18

Divadelní festival Kult v Ústí nad Labem skončil po vyprodaných představeních

Divadelní festival Kult v Ústí nad Labem v sobotu po jedenácti dnech skončil. Nabídl velkolepou show, náročná představení, debaty s tvůrci. Plné sály byly při doprovodném programu na koncertu, módní přehlídce, hudebních vystoupeních. Silný a intenzivní, tak shrnula letošní 25. ročník pro ČTK za pořadatele Lenka Havelková. Jediné představení, které se neuskutečnilo, bylo improvizované Divadlo Demago plánované na sobotu. Náhradní termín chtějí organizátoři zajistit do konce roku.

Tématem letošního ročníku bylo 25 (k)roků vpřed. "Každý krok za sebou nechá tisíce stop. Někdy je setře první drink na baru, někdy o tu stopu zakopává člověk léta," uvedl ředitel festivalu Jan Kvasnička. Cílem festivalu bylo zanechat stopu v divákovi. "Naše očekávání se naplnila, věříme, že i ta divácká. Všude bylo plno, zvládli jsme vyřešit technické problémy i onemocnění herce v jedné inscenaci. Když jsme si říkali, že chybí jen Demago, tak se to zvrtlo," uvedla Havelková. Představení bylo zrušeno z vážných rodinných důvodů.

Diváci se neplánovaně letos podívali autobusem do Prahy do Divadla Na zábradlí, technicky zajistit představení v Ústí nebylo možné. Potlesk vestoje si užil režisér Miroslav Bambušek s představením Moje říše je z tohoto světa se Sašou Rašilovem, oceněným za roli Thálií.

Letošní novinkou byly debaty s tvůrci. "Bylo na nich hezky vidět, jakou zanechala díla v návštěvnících stopu," zmínila Havelková. Po Baletkách Miřenky Čechové měli potřebu se vyjádřit studenti místní umělecké školy, debatovali stálí diváci i lidé, kteří přišli na Kult poprvé. Pozitivní reakce měli organizátoři od hostů. "Divadla se na festival vrací opakovaně, mají rády ústecké publikum, které zvládlo letos opravdu silná témata. Byl to mimořádně intenzivní ročník," uvedla Havelková.

Poslední setkání v rámci festivalu uskutečnilo dnes večer ve Veřejném sále Hraničář. Pořadatelé chtějí znát zpětnou vazbu, protože už za týden začnou připravovat další ročník.

Autor článku: ČTK: fir, kš; Foto: Martin Špelda