24.10.2022 15:18

Divadelní festival Kult v Ústí nad Labem skončil po vyprodaných představeních

Divadelní festival Kult v Ústí nad Labem v sobotu po jedenácti dnech skončil. Nabídl velkolepou show, náročná představení, debaty s tvůrci. Plné sály byly při doprovodném programu na koncertu, módní přehlídce, hudebních vystoupeních. Silný a intenzivní, tak shrnula letošní 25. ročník pro ČTK za pořadatele Lenka Havelková. Jediné představení, které se neuskutečnilo, bylo improvizované Divadlo Demago plánované na sobotu. Náhradní termín chtějí organizátoři zajistit do konce roku.

Tématem letošního ročníku bylo 25 (k)roků vpřed. "Každý krok za sebou nechá tisíce stop. Někdy je setře první drink na baru, někdy o tu stopu zakopává člověk léta," uvedl ředitel festivalu Jan Kvasnička. Cílem festivalu bylo zanechat stopu v divákovi. "Naše očekávání se naplnila, věříme, že i ta divácká. Všude bylo plno, zvládli jsme vyřešit technické problémy i onemocnění herce v jedné inscenaci. Když jsme si říkali, že chybí jen Demago, tak se to zvrtlo," uvedla Havelková. Představení bylo zrušeno z vážných rodinných důvodů.

Diváci se neplánovaně letos podívali autobusem do Prahy do Divadla Na zábradlí, technicky zajistit představení v Ústí nebylo možné. Potlesk vestoje si užil režisér Miroslav Bambušek s představením Moje říše je z tohoto světa se Sašou Rašilovem, oceněným za roli Thálií.

Letošní novinkou byly debaty s tvůrci. "Bylo na nich hezky vidět, jakou zanechala díla v návštěvnících stopu," zmínila Havelková. Po Baletkách Miřenky Čechové měli potřebu se vyjádřit studenti místní umělecké školy, debatovali stálí diváci i lidé, kteří přišli na Kult poprvé. Pozitivní reakce měli organizátoři od hostů. "Divadla se na festival vrací opakovaně, mají rády ústecké publikum, které zvládlo letos opravdu silná témata. Byl to mimořádně intenzivní ročník," uvedla Havelková.

Poslední setkání v rámci festivalu uskutečnilo dnes večer ve Veřejném sále Hraničář. Pořadatelé chtějí znát zpětnou vazbu, protože už za týden začnou připravovat další ročník.

Autor článku: ČTK: fir, kš; Foto: Martin Špelda

Divadelní festival Kult v Ústí nad Labem skončil po vyprodaných představeních

Festivaly

23.03.2023

Divadlo Lampion uspořádá již čtvrtý ročník festivalu loutkového divadla AMPLION

Divadlo Lampion připraví i v letošním roce festival loutkového divadla Amplion. Čtvrtý ročník festivalu s podtitulem „Pro malé i velké loutky“ proběhne v termínu od pátku 26. 5. 2023 do neděle 28. 5. 2023. Téma letošní sezony Divadla Lampion nese název „Za hranicí skutečnosti“ a i festival se tak posune za hranici skutečnosti, kdy tematicky úzce naváže na novou inscenaci Čaroděj ze země Oz, kterou divadlo uvede v premiéře první březnový víkend.

23.03.2023

Rodinný festival Struny dětem o víkendu zaplní Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici

Festival Struny dětem rozehraje již tento víkend 24. – 26. března divadlo Minor, Novoměstskou radnici i Vodičkovu ulici hudbou nejrůznějších žánrů, divadlem i tancem. Děti láká i na nejrůznější výtvarné tvoření a hudební, divadelní či flamencové workshopy. Malí i velcí diváci se mohou těšit například na koncerty zpěvačky Báry Polákové, Floexe, houslisty Jiřího Vodičky, dirigenta a klavíristy Jana Kučery, „české Värttiny” BraAgas nebo jazzové zpěvačky Petry Ernyei.

21.03.2023

Východočeské divadlo Pardubice bude hostit 23. ročník GRAND Festivalu smíchu

Východočeské divadlo Pardubice letos výjimečně přesunulo GRAND Festival smíchu z tradičního zimního termínu do jara. 23. ročník přehlídky nejlepších divadelních komedií bude divadlo hostit od 27. března do 3. dubna.