29.04.2016 14:36

Divadelní festival v centru Plzně nabídne v létě Dona Quijota

Prostor U Zvonu, kde stával dům odstřelený po povodních v roce 2002, se v červenci stane dějištěm devátého ročníku festivalu Divadelní léto pod plzeňským nebem. Akce každý rok oživuje neobvyklá místa v historickém centru Plzně premiérovou hrou a reprízou z předchozího roku. Letos se mohou diváci těšit na příběhy španělského rytíře Dona Quijota v podání Kamila Halbicha. I když od úmrtí autora slavného románu Miguela de Cervantese uplynulo nedávno 400 let, je dílo aktuální a má co říct, řekl dnes novinářům ředitel festivalu a režisér Vilém Dubnička.

Největší divadelní open air festival v kraji navštěvuje vždy zhruba 8000 lidí. Nabídne premiéru a deset repríz nové hry a sedm repríz loňské komedie Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes! V doprovodném programu bude také netradiční improzápas dvou divadelních týmů. Rozpočet akce je 3,5 milionu korun, letos pořadatelé dostali výrazně menší příspěvek od města. Loni to byl milion, předloni 0,7 milionu a letos z čtyřletého grantu 0,4 milionu Kč. Vstupné podle produkční Marcely Mašínové vydělá na přibližně 30 procent nákladů. "Ještě nám zbývá několik set tisíc sehnat. I když jsme museli zdražit vstupenky až o 50 korun, v předprodeji se od dubna prodala už třetina lístků na Dona Quijota a desetina na Baskervilla," řekla.

"Jsem bytostný až militantní idealista, a proto je mi donquijotství vlastní. Každý z nás je tak trochu Don Quijot a společnost nás tak různě válcuje," řekl Dubnička. Prostranství, kde má jednou stát nová budova galerie, je nyní jen pokryté pískem a rostou tam stromy. V červenci vyroste U Zvonu hlediště pro 450 diváků. Písek na zemi podle Dubničky evokuje Španělsko, pořadatelé nevylučují, že tam přibude i písečná duna.
Představitel hlavní role Kamil Halbich má letité zkušenosti s hraním na letních Shakespearovských slavnostech, postava Dona Quijota je pro něj ale nová. "Dokonce jsem to ani dřív nečetl, až na podzim jsem si koupil knížku," řekl. Don Quijot je podle něj člověk, který má mnoho společného s dnešními lidmi. Tak jako mnozí lidé dnes žijí virtuální životy a zažívají virtuální zážitky na sociálních sítích, v počítačových hrách nebo čtením bulvárních zpráv o jiných lidech, Don Quijot podle Halbicha "ujížděl" na hrdinských rytířských ideálech. "Já dokonce říkám, že Don Quijot je takový renesanční bulvár, napsaný tak, aby zabavil ty, kteří uměli číst," řekl Dubnička. Představení má s humorem a nadhledem ukázat, že hrdina není jen snílek a idealista, ale má i horší stránky.

Premiéra se uskuteční 2. července. Kromě Halbicha, který byl pro Dubničku jasnou volbou, se na scéně objeví Bronislav Kotiš, Jan Teplý, Zdeněk Rohlíček, Antonín Procházka mladší, Jana Zenáhlíková či Jana Kubátová.

http://www.divadelnileto.cz/ 


Autor článku: ČTK: Lada Pešková, hj

Divadelní festival v centru Plzně nabídne v létě Dona Quijota