06.04.2022 16:22

Divadelní festival v Turnově Modrý kocour bude letos na podporu Ukrajiny žlutomodrý

Multižánrový divadelní festival v Turnově Modrý kocour, který se koná tento týden od čtvrtka do neděle, bude na podporu Ukrajiny žlutomodrý. Letos se bude jmenovat Žlutomodrý kocour, v barvách ukrajinské vlajky bude i logo a Ukrajině bude zasvěceno i páteční slavnostní zahájení. Novináře dnes o tom informoval ředitel festivalu Mario Kubaš.

Žlutomodrý bude podle něj festival do doby, dokud na Ukrajině nezavládne mír. „Takže doufám, že je to otázka pouze tohoto roku, nikoliv let následujících," řekl Kubaš.

Festival patří mezi největší divadelní přehlídky v Libereckém kraji, každoročně ho navštíví přes 2000 diváků. První představení jsou sice na programu už ve čtvrtek, tradičně ale bude slavností zahájení v turnovském divadle o den později, tedy v pátek. Jeho součástí bude i představení divadla Teď, nádech a leť nazvané Ať žijí lidé. Abdul, které je poskládané z výpovědí lidí z Čečenska po napadení Ruskem na konci minulého století. „Lidé z tohoto souboru se vydali do Grozného na Čečnu ve chvíli, kdy tam útočila ruská vojska a kompletně Groznyj srovnala se zemí. A na místě hovořili s obyvateli, jaké to je prožívat takové hrůzy bombardování, okupování, zabíjení," uvedl ředitel festivalu. Potěšilo ho, že zájem o toto představení mají i místní střední školy, pro jejich žáky se bude hrát v pátek dopoledne. „Celkem asi pro 450 studentů středních škol, z toho máme velkou radost," dodal.

Festival amatérských a poloprofesionálních divadel Žlutomodrý kocour se koná po roční odmlce, jde o 26. ročník. Termín je netradiční, obvyklý byl na konci února. „V roce 2020 jsme byli jediným festivalem, který stihl proběhnout před nástupem pandemie, v tom jsme měli ještě štěstí. A když jsme viděli během roku 2021, jak nestabilní situace vládne v jakýchkoli predikcích vývoje, rozhodli jsme se festival raději poposunout mimo zimní měsíce," uvedl Kubaš.

Na festivalu, který je i postupovou přehlídkou na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí, Šrámkův Písek a Divadelní Piknik Volyně, bude uvedeno přes 20 představení. Vystoupí soubory z celé republiky, Kubaše ale také těší, že čtyři jsou přímo z Turnova. „Protože to vypadá, že se zdvihá opět velká silná vlna turnovského divadelního dění, kterou započal Petr Haken na konci 90. let. A myslím si, že jsme, vzhledem k naší velikosti města, jedno z nejdivadelnějších měst v České republice," dodal. Rozpočet festivalu je zhruba půl milionu korun, pětinu nákladů zaplatí město.

https://www.festival-modry-kocour.cz/

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš

Divadelní festival v Turnově Modrý kocour bude letos na podporu Ukrajiny žlutomodrý

Amatérské divadlo

21.03.2023

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník přehlídky Loutkářské jaro

V Třebíči se v sobotu uskuteční 55. ročník Loutkářského jara. Nabídne šest loutkových představení určených především pro nejmenší děti. Pětice zúčastněných souborů se bude ucházet o možnost zúčastnit se Loutkářské Chrudimi.

21.03.2023

Festival PLÁCEK: divadelní platforma pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol v Brně

V Brně se v dubnu opět otevře pole pro komunitu studentů středních divadelních škol Festival PLÁCEK (Brno 20. 3. 2023) Už druhým rokem se Brně v jarním čase otevírá prostor Festivalu PLÁCEK, jako divadelní platformy pro tvorbu, vzdělávání a komunitu studentů středních škol, letos s titulem Plácek.23 a tématem spawn jímž se tvůrci festivalu snaží zaměřit na enviromentální cítění, ve vztahu člověk (tvůrce) x prostor, jakožto místo které nás obklopuje, spoluutváří tak jako my utváříme jej.

15.03.2023

Jen do konce března je možné podávat přihlášky do dalšího ročníku stipendijní Akademie MenART pro mladé talenty

Akademie MenART již po šesté nabízí talentovaným žákům a studentům uměleckých škol a jejich pedagogům možnost spolupracovat s předními osobnostmi české umělecké scény. Přihlášky pro nadcházející školní rok je možné podávat jen do 31. března. Program je pro žáky i jejich pedagogy zdarma na základě uděleného stipendia. V novém ročníku se do programu zapojilo šestnáct předních umělců z oblasti klasické hudby i hudby jiných žánrů, tanečního, divadelního
a výtvarného oboru, kteří budou po celý školní rok pracovat se studenty a jejich pedagogy.