06.04.2022 16:22

Divadelní festival v Turnově Modrý kocour bude letos na podporu Ukrajiny žlutomodrý

Multižánrový divadelní festival v Turnově Modrý kocour, který se koná tento týden od čtvrtka do neděle, bude na podporu Ukrajiny žlutomodrý. Letos se bude jmenovat Žlutomodrý kocour, v barvách ukrajinské vlajky bude i logo a Ukrajině bude zasvěceno i páteční slavnostní zahájení. Novináře dnes o tom informoval ředitel festivalu Mario Kubaš.

Žlutomodrý bude podle něj festival do doby, dokud na Ukrajině nezavládne mír. „Takže doufám, že je to otázka pouze tohoto roku, nikoliv let následujících," řekl Kubaš.

Festival patří mezi největší divadelní přehlídky v Libereckém kraji, každoročně ho navštíví přes 2000 diváků. První představení jsou sice na programu už ve čtvrtek, tradičně ale bude slavností zahájení v turnovském divadle o den později, tedy v pátek. Jeho součástí bude i představení divadla Teď, nádech a leť nazvané Ať žijí lidé. Abdul, které je poskládané z výpovědí lidí z Čečenska po napadení Ruskem na konci minulého století. „Lidé z tohoto souboru se vydali do Grozného na Čečnu ve chvíli, kdy tam útočila ruská vojska a kompletně Groznyj srovnala se zemí. A na místě hovořili s obyvateli, jaké to je prožívat takové hrůzy bombardování, okupování, zabíjení," uvedl ředitel festivalu. Potěšilo ho, že zájem o toto představení mají i místní střední školy, pro jejich žáky se bude hrát v pátek dopoledne. „Celkem asi pro 450 studentů středních škol, z toho máme velkou radost," dodal.

Festival amatérských a poloprofesionálních divadel Žlutomodrý kocour se koná po roční odmlce, jde o 26. ročník. Termín je netradiční, obvyklý byl na konci února. „V roce 2020 jsme byli jediným festivalem, který stihl proběhnout před nástupem pandemie, v tom jsme měli ještě štěstí. A když jsme viděli během roku 2021, jak nestabilní situace vládne v jakýchkoli predikcích vývoje, rozhodli jsme se festival raději poposunout mimo zimní měsíce," uvedl Kubaš.

Na festivalu, který je i postupovou přehlídkou na Mladou scénu v Ústí nad Orlicí, Šrámkův Písek a Divadelní Piknik Volyně, bude uvedeno přes 20 představení. Vystoupí soubory z celé republiky, Kubaše ale také těší, že čtyři jsou přímo z Turnova. „Protože to vypadá, že se zdvihá opět velká silná vlna turnovského divadelního dění, kterou započal Petr Haken na konci 90. let. A myslím si, že jsme, vzhledem k naší velikosti města, jedno z nejdivadelnějších měst v České republice," dodal. Rozpočet festivalu je zhruba půl milionu korun, pětinu nákladů zaplatí město.

https://www.festival-modry-kocour.cz/

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš