06.09.2022 14:45

Divadelní sezónu v Šumperku otevře legendární americký titul Přelet nad kukaččím hnízdem

Divadlo Šumperk chystá do nové sezóny celkem sedm premiér. Pět večerních titulů, komedii na malou scénu a pohádku. Tím prvním se stane Přelet nad kukaččím hnízdem. Adaptaci románu Vyhoďme ho z kola ven Kena Keseyho mezi českými diváky proslavila filmová adaptace Miloše Formana, která získala hned pět Oscarů, a to dokonce v takzvaných hlavních kategoriích. Úspěšná je ovšem také divadelní verze, již napsal americký dramatik Dale Wasserman. Ačkoli jde o často nasazovaný titul, který lze považovat za naprostou klasiku, půjde o teprve první zpracování na půdě Šumperského divadla.

V hlavní roli se představí Jan Hönig, který se zhostí role buřiče McMurphyho, jenž v psychiatrické léčebně ihned po svém příchodu začne ztělesňovat lidskou svobodu. Tato svoboda se ovšem dostane do sporu s pevným řádem vrchní sestry Ratchedové. Klíčové úlohy se zhostí Dana Růžičková. Obsazen je ovšem celý herecký soubor, a to včetně uměleckého šéfa Matěje Kašíka, který se do zkoušecího procesu vrátil po téměř dvou letech, a to v roli náčelníka Bromdena. Nejedná se ale o jediný návrat, obsazen byl také staronový herec Alexandr Stankuš, který se do šumperského souboru vrátil po téměř patnácti letech. Profesionální herce v drobnějších rolích doplní také neherečtí zaměstnanci divadla, kteří se do obsazení typově hodili až  "formanovsky".

Režie se ujal Jiří Š. Hájek, kterého doplnil jeho kolega z dob studií na JAMU a častý spolupracovník Adam Doležal. Režisér Hájek se vyjádřil tak, že téma osobní svobody, která patří mezi základní lidská práva, je v inscenaci zásadní: „Být blázen ještě není tak hrozné. Daleko horší je tomu bláznovství podlehnout a nechat se, a to je nejhorší, decimovat lidmi, co to vycítí. Každý máme svoje problémy a je fajn o nich mluvit, a ještě lepší je s nimi pracovat a úplně nejlepší je ty problémy přijmout a zválcovat všechny ty, kteří si myslí, že je proti vám můžou použít."

Premiéra Přeletu nad kukaččím hnízdem se na hlavní scéně Divadla Šumperk odehraje v sobotu 10. září od 19 hodin, další reprízy pak budou následovat 17. září ve stejný čas a 22. září v 17:00. Této repríze bude předcházet dramaturgický úvod.

https://www.divadlosumperk.cz/

Autor článku: Divadlo Šumperk