14.02.2005 00:00

Divadelní ústav v roce 2005: zahraniční projekty, výstavy, nové koncepce

(Tisková zpráva)

(Praha 14. února) Pro letošní rok chystá Divadelní ústav několik významných akcí. Už v březnu to bude účast českých scénografů na prvním ročníku mezinárodní výstavy scénického, kostýmního, světelného a zvukového designu World Stage Design v Torontu, kde bude prezentováno příští Pražské Quadriennale. "Spolu s generálním komisařem panem Aronsonem chceme na tomto odborném fóru představit model a koncepci 11. ročníku PQ, který se bude konat v roce 2007," uvedl k české účasti ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý, který se do Toronta chystá i jako člen mezinárodní poroty. Čeští umělci, kteří budou v Torontu vystavovat, uspěli v konkurenci 900 přihlášených projektů více než pěti set umělců z celého světa. Vystaven bude mimo jiné také architektonický projekt Srdce PQ 03.

Divadelní ústav byl ministrem kultury pověřen zahájit přípravy příštího Pražského Quadriennale, které se uskuteční v červnu 2007 v Průmyslovém paláci na Výstavišti Praha. Ministr kultury také jmenoval generálním komisařem amerického teatrologa a pedagoga Arnolda Aronsona (viz profesní životopis v příloze). V průběhu ledna byla prostřednictvím ministerstva zahraničí a našich zastupitelských úřadů zaslána oficiální pozvání k účasti na PQ 07 do cca 150 zemí.

"V Praze chystáme národní scénografickou přehlídku na podzim. Chceme navázat na tradici Salónů české scénografie, které se konaly v mezidobí dvou PQ a prezentovaly aktuální scénografickou tvorbu," uvedl ředitel DÚ Ondřej Černý. "V reprezentativních sálech Lobkovického paláce, kde chceme vybudovat jakousi obytnou krajinu, skutečný návštěvní salón, budou vystavena díla zhruba 70 českých scénografů," dodává Kateřina Knappová, odpovědná za přípravu celé akce. Během výstavy by měla probíhat diskusní platforma, která se bude věnovat oborovým otázkám.

Ve spolupráci s Galerií Art Factory připravuje Divadelní ústav na květen profilovou výstavu Petra Lébla 1:1 k nedožitým 40. narozeninám tohoto významného divadelníka. "Petr Lébl nadevše miloval překvapení, takže Vám mohu slíbit, že se na výstavě několik překvapivých exponátů objeví," uvedla tajemně kurátorka výstavy Vlasta Smoláková.

V minulém roce začal Divadelní ústav systematicky pracovat na podpoře prezentace českého divadla v zahraničí. Vedle pravidelných aktivit - správy anglické webové stránky o českém divadle theatre.cz, čtvrtletního theatre.cz bulletin, rozesílaného zhruba na 1000 zahraničních adres - jsou to i projekty prezentace živého divadla v zahraničí. Po úspěchu České sezony v Kanadě/Kanadské sezony v Praze se připravuje Sezóna českého divadla v Latinské Americe, která bude oficiálně zahájena letos v květnu. "České divadlo a tanec budeme prezentovat na festivalech několika zemí Latinské Ameriky. Kromě toho budou probíhat výstavy, rezidence, workshopy. Vydáme antologii mexických her a naopak vyjdou české hry ve španělštině. Ve spolupráci s časopisem Umělec chystáme česko-španělsko-anglické číslo o českém experimentálním divadle," informovala vedoucí tohoto rozsáhlého projektu Sodja Lotker-Zupanc.

K 1. lednu 2005 byl založen jako samostatné oddělení Divadelního ústavu Institut umění, který zahájil z podnětu ministerstva kultury práce na návrhu Koncepce účinnější podpory profesionálního umění v letech 2007 - 2012. Dokument bude obsahovat analýzu současného stavu a formulovat principy podpory umění v budoucích letech (viz tiskový materiál v rámečku vpravo).

Autor článku: redakce