18.09.2017 12:29

Divadelníci z Líšně připravují festival v bývalé káznici na Cejlu

V bývalé káznici mezi Cejlem a Bratislavskou ulicí v Brně, kde v minulosti věznili i popravovali také politické vězně, se uskuteční festival odkazující na pohnutou historii místa. Pořádá jej Divadlo Líšeň. Diváky čekají hudební a divadelní představení nebo besedy se členy Konfederace politických vězňů, oznámila ČTK za pořadatele Kateřina Slámová Bartošová.

Divadelníci z Líšně si připravili představení Hygiena krve a Putin lyžuje, obě na téma lidských práv. Festival nabídne také inscenaci Brusel.cz hostujícího Divadla 100 Opic a taneční představení Hlas Anny Frankové z produkce Spitfire Company.
Přehlídka začíná ve středu. Páteční večer zakončí koncert kapely The Plastic People of the Universe New Generation, v sobotu na závěr vystoupí Musica Balkanika s ukrajinským folklorem. Akci obohatí besedy o životě v totalitě i současné společnosti, uvedla Slámová Bartošová.

Brno v červenci oznámilo, že vyhlásí architektonickou soutěž na podobu kreativního centra, které chce v bývalé věznici vybudovat. „Vyhlášení začátku soutěže směřujeme na podzim a vítěz by mohl být znám příští rok v létě," řekl nedávno primátorův náměstek Matěj Hollan (Žít Brno).
Objekt věznice, kterou nedávno ministerstvo kultury prohlásilo za kulturní památku, už dlouho chátrá. Loni město provedlo dílčí opravy. Vybudování kreativního centra má stát zhruba 400 milionů korun. Město chce získat dotaci z Evropské unie. Někteří odborníci ale projekt považují za příliš radikální a necitlivý k budově a její historii.
Věznice vznikla v 18. století. Svému účelu sloužila v letech 1784 až 1956. Nahradila ji věznice v Bohunicích.

http://divadlolisen.cz/

Autor článku: ČTK: sla, tmd, abz