17.05.2017 09:55

Divadelníci ze souboru Wariot Ideal vzdají hold letcům z druhé světové války

Vzdát hold často bezejmenným hrdinům druhé světové války chtějí členové souboru Wariot Ideal v představení Letci, které má dnes v 18:00 premiéru v divadle Alfred ve dvoře. Slibují, že tak učiní s veškerou úctou, částečně s patosem, avšak s humorem sobě vlastním. Představení je pro dospělé i děti od 12 let a nabídne věrné kostýmy, modely britských bombardérů a dobový filmový materiál.

Wariot Ideal vyprávějí příběh mladých mužů, kteří odešli do zahraničního odboje s touhou pokořit Hitlera a osvobodit své nejbližší i okupované Československo. Po nebezpečném útěku se složitě dostali do Británie, kde na ně místo okamžitého boje čekaly nudné hodiny anglického jazyka a nekonečný nácvik létání na bicyklech, aby se nakonec v pomalých bombardérech stali snadnými cíli pro německé stíhače i pozemní protivzdušnou obranu Třetí říše. Muži létající na křídlech RAF ovšem stáli nohama pevně na zemi a neváhali vyměnit své životy za ráznou a přímou odpověď zlu šířícímu se celou Evropou.

„Československá 311. bombardovací peruť RAF prováděla noční nálety na centra německého průmyslu. Utrpěla největší ztráty mezi všemi československými leteckými jednotkami ve druhé světové válce, ale jejich osudy zná stále méně a méně lidí," shrnují členové souboru Wariot Ideal Vojtěch Švejda, Jan Dörner a Jan Kalivoda, co je vedlo k přípravě představení Letci.
„Přesto se nejedná o dokumentární divadlo, nejde nám o suchou rekonstrukci. Spíše je to snaha o jakousi poučnou fikci. Chceme vzbudit zájem o historii a skrze ni také o zdánlivě samozřejmá témata jako přátelství a odvaha," doplňují.

Wariot Ideal působí na české alternativní scéně od roku 2009. Pravidelně se účastní významných tuzemských i zahraničních festivalů. Společně se věnují nejen improvizovaným pořadům a pohybovému, pantomimickému a fyzickému divadlu, ale i tvorbě celovečerních činoherních představení pro dospělé i děti.

http://www.wariotideal.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, mal