24.02.2022 21:42

Divadla a další kulturní instituce se přidávají k podpoře Ukrajiny

Ruský útok na ukrajinské území odsuzují lidé napříč kulturní a uměleckou scénou v České republice a vyjadřují symbolickou podporu ukrajinskému národu. K budovám, na kterých vlaje ukrajinská vlajka, se přidávají další divadla a instituce. Invazi odsoudil po mnoha představitelích českého státu i ministr kultury Martin Baxa (ODS), orchestr Národního divadla dnes zahrál na piazzettě u Nové scény ukrajinskou hymnu.

„Stejně jako v roce 1968 se vojenské cvičení proměnilo v regulérní invazi. Rusko celou dobu lhalo a opět bez důvodu vojensky napadlo samostatný stát. Musíme jasně reagovat. Kdybychom nebyli v NATO, putinovské Rusko by takto chtělo ´odzbrojit a denacifikovat´ i nás," uvedl Baxa na facebooku.

„Souhlasíme se stanoviskem našich ústavních činitelů se vší rozhodností odsuzujících ruskou agresi na Ukrajině. Vyzýváme spřátelené instituce i jednotlivé občany, aby v rámci svých možností podpořili ukrajinský stát i Ukrajinky a Ukrajince," uvedla dnes Asociace profesionálních divadel. Česká divadla nabídnou spolupráci umělcům, kteří budou muset odejít před válkou z Ukrajiny nebo z Ruska kvůli nesouhlasu s politikou Putina.

„My, co pamatujeme bratrskou pomoc, které se nám dostalo v srpnu 1968, jsme se rozhodli počínaje 25. únorem 2022 nahradit naši komedii Nižní Novgorod improvizovaným pořadem, který jsme nazvali Tulipán vadne. Premiéra se koná, ale jinak, než jsme zamýšleli," sdělila dnes ČTK mluvčí Divadla Semafor Lenka Řiháčková. Název pořadu odkazuje k textu známé semaforské protiválečné písničky Tulipán, kde se zpívá „Když výstřel padne, voják se kácí, tulipán vadne, barva se ztrácí, i kytka pozná, že bitva hrozná životu nesvědčí".

Herecká asociace odsoudila ruský útok na svrchované území Ukrajiny. „Podporujeme kroky českých i evropských politických představitelů, kteří připravují silné reakce vůči této agresi ruské armády. Jsme připraveni pomoci podle našich možností," uvedl dnes v tiskové zprávě prezident asociace Ondřej Kepka. "Prostřednictvím videopřenosů sledujeme něco, co jsme doposud znali jen z učebnic dějepisu a mysleli jsem si, že naše generace něco podobného nikdy nezažije. Jsme zděšeni tím, co se stalo," uvedla Herecká asociace.

„Jménem Asociace spisovatelů vyjadřujeme jednoznačnou podporu Ukrajině a jejímu demokraticky zvolenému vedení. Svobodná Ukrajina dala vzniknout řadě literárních, ale také filmových titulů, které jsou již nyní součástí světového kulturního dědictví. Svoboda a kultura jsou nedělitelné. Jsme s vámi," uvedli dnes za Asociaci českých spisovatelů autoři Igor Malijevský a Jaroslav Rudiš a předsedkyně asociace Jitka Bret Srbová.

K Asociaci profesionálních divadel, která už vyzvala k podpoře Ukrajiny před několika dny, se dnes přidala i Asociace nezávislých divadel ČR. „Agresivní, výhružné a nebezpečné politické a vojenské aktivity Ruska nám připomínají nejtragičtější chvíle v moderních evropských dějinách. Je jediná cesta, jak řešit jakékoliv spory mezi státy – jednání v rámci práva. Myslíme na naše vynikající kolegy v Rusku i na Ukrajině, mezi nimiž máme řadu přátel. Věříme, že i oni jsou na straně demokracie, svobody a spolupráce bez válek a napadání. Nabízíme jim v případě nutnosti pomoc a podporu," uvedla dnes rada asociace.

Autor článku: ČTK: hrm, rot

Divadla a další kulturní instituce se přidávají k podpoře Ukrajiny