01.08.2022 20:56

Divadlo ALFA se vydalo na turné po Japonsku

Plzeňské Divadlo Alfa, které se orientuje na dětské diváky a loutková představení, vyjelo na dosud nejdelší zahraniční turné. S dobrodružnou loutkovou komedií režiséra Tomáše Dvořáka Pozor, Zorro! objede během devíti týdnů takřka celé Japonsko. Alfa odehraje v Japonsku 40 představení a uspořádá pět workshopů, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Daniela Vítová.

„Hostuje ve městech Sapporo, Sunagawa, Tokio, Óšima, Čirju, Tojakate, Kjóto, Higaši Kagawa, Minami Awadži, Ósaka, Nagoja, Okajama, Fudžisawa, Takasaki. Součástí turné je i prezentace na velvyslanectví ČR v Tokiu a účast na významných festivalech," uvedla mluvčí.

Plzeňští loutkáři hostují v Japonsku od roku 2017 pravidelně. Navázali na dřívější aktivity uskutečňované po roce 2000 na základě partnerství měst Plzeň a Takasaki, řekl Vítová. Po roce 2012 společné akce ochladly a Alfa vyrazila do Japonska znovu až v roce 2017, kdy hrála na jevišti Divadla Noh v Jokohamě k výročí japonského loutkáře Kihačira Kawamota.

Obrovský úspěch měl soubor v roce 2018 s inscenací Tři mušketýři, rovněž v režii Tomáše Dvořáka, kterou předvedl na šestitýdenním turné po všech japonských ostrovech. Na turné a aktivitách v dalších letech spolupracovala Alfa s tokijským loutkovým divadlem Puppet Theatre PUK. V roce 2019 vystoupila na sympoziu University of the Arts Tokio, loni desetkrát s prezentací tvorby českého loutkářství v okolí Tokia.

„Velké japonské turné jsme plánovali od roku 2020, pandemie covidu-19 ho ale o dva roky zdržela. Japonské publikum si doslova vyžádalo novinku uznávaného režiséra Tomáše Dvořáka Pozor, Zorro!, která je dnes už o dva roky starší," uvedl ředitel divadla Jakub Hora. Autorem inscenace, která podle něj dále „zůstává ve výkladní skříni plzeňských loutkářů", je Vít Peřina, výtvarníkem Ivan Nesveda, dramaturgyní Petra Kosová a hudbu složil Vratislav Šrámek. Alfa hru nazkoušela v japonské verzi a dobrodružný příběh s loutkami a živou hudbou, jehož humor spočívá v parodii mexické legendy, tak učinila srozumitelný i pro děti z japonských ostrovů, dodal Hora.

Rozsahem i prestiží je turné nejrozsáhlejší v historii divadla a jedním z největších zahraničních hostování českého loutkového divadla vůbec. Organizátorem je s Alfou divadlo Puppet Theatre PUK a spolupracuje České centrum Tokio. Turné bude v době divadelních prázdnin, od konce září se bude Alfa opět věnovat plzeňskému dětskému publiku.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: Václav Prokš, hj