11.11.2022 08:50

Divadlo Bez zábradlí nastudovalo hru Okupace podle stejnojmenného filmu

Jen 15 měsíců od premiéry filmu Okupace uvidí diváci koncem listopadu jeho divadelní adaptaci. Připravuje ji pražské Divadlo Bez zábradlí, které ke scenáristům a režisérovi filmu Michalu Nohejlovi přizvalo ještě mladého scenáristu Kryštofa Pavelku. Snímek, jehož děj se točí kolem historky s opilým ruským důstojníkem v 80. letech na večírku v malém divadle v zapadlém městě, získal několik filmových cen. Divadelní inscenace podle filmů vznikají často, obvykle však s mnohaletým odstupem, poté, co diváckou oblibu filmu prověří čas.

Divadelní premiéra Okupace bude 28. listopadu a diváci v inscenaci uvidí Pavla Baťka, Kryštofa Bartoše, Jana Řezníčka, Karla Heřmánka ml., Saru Sandevu nebo Zdeňka Žáka. ČTK o tom informovala mluvčí divadla Nikol Kouklová.

Divadelní adaptace filmových děl, převážně těch divácky nejúspěšnějších, patří k oblíbeným dramaturgickým krokům mnoha divadel. Divadlo Bez zábradlí třeba uvádí slavné muzikály Cabaret a Cikáni jdou do nebe. V poslední době získal divadelní podobu film Je třeba zabít Sekala, inscenaci uvádí pražské Divadlo na Vinohradech, námětu se v minulých letech chopilo už několik tuzemských divadel.

Loni třeba Městská divadla pražská přivedla na divadelní prkna Chaplinova Diktátora a inscenaci Posedlost inspirovanou Viscontiho stejnojmenným filmem i snímkem Pošťák zvoní vždycky dvakrát. Divadelníci se ale inspirovali i domácími filmovými předlohami - ve Studiu Hrdinů uvedli Vraždu ing. Čerta, Na Fidlovačce titul Kouř, Švandovo divadlo inscenovalo v závěru minulé sezony divadelní adaptace slavné komedie Jaroslava Papouška Ecce homo Homolka. Na Fidlovačce uvádějí také adaptaci oscarového filmu Absolvent. Hudební divadlo Karlín uvede na jaře příštího roku muzikál The Bodyguard, který vznikl podle stejnojmenného filmového hitu z roku 1992 s Kevinem Costnerem a Whitney Houstonovou v hlavních rolích.

Černou komedii Okupace vzniklou na základě dávné humorné historky natočil jako svůj celovečerní debut režisér Michal Nohejl. Snímek, který atmosférou připomíná filmy Davida Lynche či Quentina Tarantina, se odehrává kdesi v okresním městě během jediné noci v divadelním baru. Po generální zkoušce nové hry na motivy Fučíkovy Reportáže psané na oprátce je atmosféra napjatá.
Představení zřejmě nedopadne dobře, členové ansámblu mezi sebou navíc mají zjevně nevyřízené účty. Zničehonic se v divadle zjeví důstojník okupační armády. Je opilý, chce svým nedobrovolným hostitelům prodat erární kanystr benzínu, a hlavně má žízeň. Všem začne být zjevné, že noční zkouška se protáhne.
Filmová předloha hry Okupace sklidila řadu českých filmových cen včetně Českého lva a Ceny české filmové kritiky. Filmem debutoval na poli hraného filmu absolvent FAMU Michal Nohejl, který se do té doby věnoval spíš reklamě.

DBZ

Autor článku: ČTK: hrm, rot; Foto: archiv DBZ