29.03.2023 11:11

Divadlo Bolka Polívky by po dobu oprav mohlo najít útočiště v Redutě

Divadlo Bolka Polívky by po dobu rekonstrukce svého sídla mohlo najít útočiště v Redutě, kterou nyní využívá Národní divadlo Brno. S plánem přišlo vedení města, které vyzvalo obě divadla k dohodě na podrobnostech. Zatímco Polívka návrh vítá, vedení Národního divadla Brno má výhrady. Podle ředitele Martina Glasera je nyní Reduta naplno využitá a případné sdílení sálu s Polívkou by vedlo k omezení řady aktivit a plánů.

Divadlo Bolka Polívky, provozované společností DBP, sídlí v městské budově na Jakubském náměstí, jejíž střecha nutně potřebuje opravu. Začne možná už v příští sezoně. Vedení města proto jedná s Polívkou o nějakém dočasném náhradním prostoru.

„Reduta je v tuto chvíli preferovaná varianta pro sezonu 2023/2024, a to v podobě sdíleného prostoru s Národním divadlem Brno. Pro další sezony zvažujeme více možností, vždy je však potřeba analyzovat finanční stránku věci, což se bude dít u všech alternativ," uvedl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Příští sezona bude pro Divadlo Bolka Polívky jubilejní - třicátá. Chystáme oslavy, zdůraznil Polívka. Doplnil, že divadlo, které nyní často bývá dlouho dopředu vyprodané, by nerado slavilo třeba „někde ve vlaku". Věří, že se podaří najít kolem Reduty kompromis přijatelný pro obě strany.

Glaser jako ředitel městem zřizovaného Národního divadla Brno vyjádřil pochopení pro náročnou situaci Polívkovy scény, avšak Reduty se příliš vzdávat nechce. „Problémy soukromého divadla, byť spojeného s tak výraznou osobností, jako je pan Polívka, by neměly být řešeny na úkor významné veřejné kulturní instituce," řekl ČTK Glaser.

„Z pohledu Národního divadla Brno lze uvolnit nějaké limitní množství termínů, abychom neohrozili dramaturgický plán příští sezony a aby se nám nerozpadl stávající repertoár," doplnil Glaser. Řekl, že Reduta jako středně velká scéna slouží Národnímu divadlu Brno například pro uvádění současné činohry, dětských i rodinných oper a baletních produkcí mladých tvůrců. Divadlo ji také pronajímá jiným pořadatelům, z čehož má příjmy.

Polívka v pondělí hovořil o možnosti dělit se o termíny v Redutě „půl na půl". Obě divadla ještě čekají další jednání. Pokud neskončí dohodou, bude rozhodnutí na politicích, uvedl Glaser.

https://divadlobolkapolivky.cz/

Autor článku: ČTK: tmd, hor, kš, hj