12.02.2018 13:26

Divadlo BuranTeatr chystá pohybovou báseň podle Ferlinghettiho

Jako svou 50. premiéru uvede brněnské divadlo BuranTeatr 18. února pohybovou inscenaci Svět je báječné místo. Báseň z pera Lawrence Ferlinghettiho adaptovala pro potřeby divadla dramaturgyně Sabina Machačová, inscenaci režíruje umělecký šéf BuranTeatru Juraj Augustín, uvedli dnes divadelníci v tiskové zprávě.

Ferlinghettiho báseň začíná narozením a končí smrtí. „Mezi těmito dvěma body se rozprostírá svět a život. Život, který nás bolí i těší. Lidská existence neustále osciluje mezi konstruktivním a destruktivním principem, mezi rolí tyranizujícího a tyranizovaného. Ve středu Ferlinghettiho zájmu stojí především člověk. Silný i slabý. Krutý i křehký," uvedla Machačová.

V inscenaci se představí Lucie Hrochová, Otakar Blaha a Petr Holík jako anonymní lidé, kteří se ocitli ve stejnou dobu na stejném místě a jsou okolnostmi nuceni spolu existovat. Hudebně je doprovodí zpěvačka Veronika Bartošová. Návrh scény má v divákovi podpořit pocit syrovosti života, světa, lidské existence i charakteru.

Režisér inscenace Juraj Augustín se dlouhodobě snaží rozvíjet žánr pohybového divadla. „Pohyb vnímám jako silnou a intimní výpověď performera a pohybové divadlo jako žánr, který vědomě a cílevědomě pracuje s bytostnou přítomností performera na jevišti. Žánr, který potřebuje aktivního diváka," uvedl Augustín.

Na nezávislé brněnské scéně působí divadlo BuranTeatr od roku 2005. Adaptace básně osmadevadesátiletého amerického spisovatele Ferlinghettiho, spřízněného s generací beatniků, bude 50. premiérou souboru. Báseň vydal autor v roce 1955 jako součást své první sbírky Obrazy zmizelého světa.

http://www.buranteatr.cz/

Autor článku: ČTK: sla, tmd, dr